ČR: Podíl nezaměstnaných osob v dubnu poklesl na 2,7 % z březnových 3,0 %.
Německo: V zahraničním obchodu v březnu vývoz vzrostl o 1,5 % m/m a dovoz o 0,4 % m/m při přebytku obchodní bilance ve výši 22,7 mld. eur.
USA: USA hodlají zvýšit celní sazbu na 25 % i pro zbytek čínského dovozu ve výši cca 300 mld. dolarů. Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 0,3 % m/m a 2,0 % r/r, když jádrovásložka inflace dosáhla růstu 2,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Vývoj koruny vůči euru v pátek žádných významnějších změn nedoznal. Obchodovalo se několik haléřů nad hladinou 25,70 CZK/EUR a koruna během odpoledne mírně oslabila. Z domácích makroekonomických statistik podíl nezaměstnaných osob v dubnu vzhledem k pozitivním sezonním faktorům poklesl na 2,7 % z březnových 3,0 %. Domácí pracovní trh je za vývojem ekonomiky mírně opožděn a teprve během jarních měsíců lze očekávat, že se aktuálně nižší aktivita ve zpracovatelském průmyslu začne významněji odrážet i ve statistikách trhu práce. Určité signály v tomto směru přinesl již duben, když se tvorba nových pracovních míst v meziměsíčním srovnání téměř zastavila. Předchozí roky byly ve znamení setrvalého poklesu nezaměstnanosti a rychlé tvorby nových pracovních míst. Letos již žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze a v souhrnu za celý letošní rok se podíl nezaměstnaných osob bude nacházet zhruba na úrovni 3 %. Dnes bude poutat pozornost další důležitá domácí statistika, a to konkrétně spotřebitelská inflace za duben.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna v pátek připsala mírné zisky, když se obchodovalo především okolo hladiny 22,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským pokračovalo obchodování cca 1-2 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pátek posílil pod hladinu 324 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval především v úzkém rozmezí 4,295 – 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v pátek v odpoledních hodinách vůči dolaru opět mírně posílilo a testovalo úroveň 1,125 USD/EUR. K posílení euru pomohla slabší dubnová inflace v USA, která sice zrychlila na 2 %, ale mírně zaostala za tržním odhadem, který činil 2,1 %. Dvoudenní jednání mezi USA a Čínou ohledně uzavření nové obchodní dohody skončilo neúspěšně, na což v reakci USA oznámily plán zavést 25 % celní sazbu i na zbytek čínského dovozu v objemu cca 300 mld. dolarů.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (duben), Indexy cen vývozu a dovozu (březen)