Eurozóna: Maloobchodní tržby si v únoru meziměsíčně polepšily o rovná 3 %, v meziročním srovnání jde nicméně o pokles o 2,9 %.
Polsko: Maloobchodní tržby se v únoru po očištění od sezonních vlivů meziměsíčně zvýšily o 2,7 %, meziročně pak dokonce o 4,0 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Úvod v pořadí třetího dubnového týdne zastihl českou měnu ve velmi dobrém rozpoložení. Ještě časně zrána bylo jedno euro k dostání za 26,06 Kč, zásluhou vytrvalého posilování v dalším průběhu dne nicméně dokázala stlačit hodnotu devizového kurzu až pod hranici 26,03 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Velice obdobný průběh měl vývoj měnového kurzu i na devizovém trhu s americkým dolarem. I zde nejprve tahala za delší konec provazu americká měna. Koruna však poměrně záhy dokázala všechny tyto ranní ztráty umazat, a ještě přidat něco navíc. V důsledku těchto skutečností se kurz snížil na úroveň 21,86 CZK/USD. Také v rámci měnového páru s polským zlotým se koruně dařilo. Ráno a během dopoledne sice tuzemská měna zaváhala, v celkovém součtu si nicméně polepšila – když pondělní obchodování končilo, byl polský zlotý k dostání za 5,74 Kč.
EURHUF&EURPLN: A jak se dařilo ostatním středoevropským měnám? Maďarskému forintu poměrně dobře, neboť si během pondělí sérií zisků polepšil až na úroveň 357,1 HUF/EUR. To je nejnižší hodnota směnného kurzu vůči euru za poslední dva měsíce. Jedinou středoevropskou měnou, která si na úvod nového týdne pohoršila – byť jen opravdu nepatrně -, tak byl polský zlotý. Ráno se jeho kurz ve vtahu k euru pohyboval na úrovni 4,533 PLN/EUR, pozdě odpoledne se nicméně vyšplhal přes hranici 4,534 PLN/EUR.
EURUSD: Zajímavý vývoj byl během včerejšího dne k vidění na hlavním měnovém páru. V jeho úvodu to vypadalo na triumf dolaru, ještě před obědem se však situace otočila a začalo dominovat euro. To i přes pár následných dílčích zaváhání dotáhlo své tažení k vítěznému konci, když vyhnalo hodnotu kurzu na 1,191 USD/EUR.