ČR: Vláda vyhlásila nouzový stav pro celé území ČR. Průmyslová produkce v lednu vzrostla o 1,1 % m/m, avšak poklesla o 1,4 % r/r. Stavební produkce se v lednu zvýšila o 3,3 %, respektive o 6,0 % r/r.
Eurozóna: Evropská centrální banka ponechala na čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny a zároveň představila dodatečné nástroje poskytování likvidity na finanční trhy (LTROs) a nákupy dluhopisů soukromého sektoru ve výši 120 mld. eur.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 7. března činily 211 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si ve čtvrtek připsala vůči euru největší jednodenní propad od 7. listopadu 2013 (den, kdy Česká národní banka, ČNB, oznámila zavedení intervenčního režimu). Koruna nejprve zamířila nad hranici 26 a během odpoledne nad úroveň 26,20 CZK/EUR (nejslabší hodnoty od června 2017). Důvody oslabení koruny ve zkratce – extrémní nervozita na finančních trzích negativně dopadající na emerging markets měny, prudký odliv spekulativně-investičního kapitálu z poměrně vysoce úročené koruny (důvod, proč koruna v posledních dnech oslabuje o poznání výrazněji než další středoevropské měny HUF a PLN), tvrdá domácí politická opatření s vyhlášením nouzového stavu a obnovením kontroly na hranicích na potlačení rozšiřování nákazy koronavirem. S extrémně vysokou volatilitou koruny je nutné počítat i v nadcházejících dnech a v případě stupňující se nervozity na finančních trzích se můžeme co nevidět dočkat dalšího oslabení české měny.
USDCZK & PLNCZK: Výrazné ztráty až na hladinu 23,70 CZK/USD si připsala koruna vůči americkému dolaru. Koruna oslabila i vůči polskému zlotému – obchodování se přesunulo k hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Výrazným ztrátám se ve čtvrtek nevyhnuly ani další středoevropské měny. Maďarský forint oslabil z ranních cca 337 nad 340 HUF/EUR ke konci odpoledne a polský zlotý z 4,33 na 4,39 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se obchodování v souvislosti s výsledkem zasedání Evropské centrální banky posunulo pod hladinu 1,11 USD/EUR. ECB úrokové sazby sice nesnížila (popravdě již nemá moc kam), avšak představila nástroje pro další uvolnění měnové politiky (LTRO, dodatečný nákup cenných papírů ve výši 120 mld. eur). Klíčová otázka – bude to stačit? Aktuální atmosféru na finančních trzích (olej do ohně přilil D. Trump zákazem cestování do USA z EU) totiž nelze označit jinak než jako Armagedon a v tomto směru se vracíme do nejkrizovějšího období roku 2008. Klíčová slova prezidentky ECB CH. Lagardeové znějí – vlády musí zmírnit ekonomický dopad viru, je zapotřebí ambiciózní, koordinované reakce fiskální politiky. ECB je připravena podpořit domácnosti a firmy. Ano, bez expanzivní fiskální politiky to nepůjde, avšak ani bez navýšení objemů nákupů státních dluhopisů ECB – a obojí je přitom docela problém.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (leden)
Německo: Index spotřebitelských cen (únor)
Polsko: Index spotřebitelských cen (únor)
USA: Ceny v zahraničním obchodu (únor), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (březen)