ČR:Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,2 % m/m a 2,7 % r/r. V zahraničním obchodu v květnu zpomalil meziroční růst vývozníchi dovozníchcen shodně na 2,0 %.
Německo:Spotřebitelské ceny po zpřesnění v červnu vzrostly o 0,3 % m/m a 1,6 % r/r.
USA:Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,1 % m/m a 1,6 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporuv nezaměstnanosti v týdnu do 6.7. poklesly na 209 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si ve čtvrtek vůči euru připsala ztráty necelých 4 haléřů a ke konci odpoledne se pohybovala v blízkosti hladiny 25,62 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických statistik včera stála za pozornost červnová inflace. Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,2 % m/m, avšak v meziročním srovnání dynamika zpomalila na 2,7 % z květnových 2,9 %. K meziměsíčnímu růstu cen v červnu přispěly hlavně dražší potraviny, dovolené a nájemné s elektřinou. V meziročním srovnání zůstaly v červnu i nadále hlavním zdrojem růstu cen náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají zhruba z poloviny k celkovému růstu inflace. Domácí ekonomika sice v současnosti i nadále generuje proinflační rizika v podobě nízké nezaměstnanosti a rychlého růstu mezd, avšak bankovní rada České národní banky (ČNB) bude ve srovnání s loňskem výrazně opatrnější ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Květnové zvýšení sazeb ČNB bylo letos první a podle mě zároveň i poslední, a to přes skutečnost, že se červnový růst spotřebitelských cen nacházel o 0,3procentního bodu nad prognózou ČNB.
USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru koruna ve čtvrtek oslabila a vrátila cca 3 haléře pod hladinu 22,80 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování v těsné blízkosti hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera vůči euru mírně oslabily, když maďarský forint v závěru odpoledne zamířil nad hladinu 326 HUF/EUR a polský zlotý se ve čtvrtek odpoledne pohyboval v blízkosti úrovně 4,27 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek odpoledne oslabilo k hladině 1,125 USD/EUR po silnějším růstu inflace v USA. Zveřejněný zápis z červnového zasedání Evropské centrální banky (ECB) ukázal, že si ECB vytváří prostor pro významnější uvolnění měnové politiky. Pravděpodobnost, že ECB v září sníží úrokové sazby a zároveň oznámí nový program nákupů cenných papírů (APP) se tak zvyšuje. V USA zveřejněná červnová spotřebitelská inflace překvapila vyšším růstem a to u jádrové složky (0,3 % m/m a 2,1 % r/r). Silná byla i čísla z pracovního trhu v podobě poklesu nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu, jak se vyjadřuje šéf Fedu J. Powell a jaké je nastavení většiny amerických centrálních bankéřů je však nepravděpodobné, že by Fed na konci července nakonec sazby nesnížil.