Eurozóna: Míra inflace v rámci eurozóny se podle čtvrtečních závěrů Evropské komise během roku 2023 významně sníží, jelikož tou dobou dojde ke stabilizaci cen energií a zaseknutý dodavatelský řetězec bude opět fungovat tak jako dřív. Průměrná rychlost zdražování by ve sledovaném období neměla v meziročním srovnání přesáhnout hranici 1,4 procenta, což je významně pod dlouhodobým cílem ECB, píše agentura Bloomberg.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Z pohledu makroekonomických událostí byl čtvrtek velice chudý. Bylo to zapříčiněno státními svátky v Polsku i USA. A i když měly zdejší akciové burzy otevřeno, likvidita na trzích byla o něco nižší než obvykle. Pokud jde o českou koruna, ta během dne vůči euru poněkud oslabila. Během odpoledne se jí však podařilo tyto ztráty částečně umazat, a tak nakonec přišla jen o jeden haléř – zavírací kurz činil 25,22 CZK/EUR. Do konce letošního roku očekáváme, že koruna bude posilovat směrem k hladině 25 CZK/EUR. Hlavním důvodem je výrazně kladný úrokový diferenciál mezi úrokovými sazbami v ČR a v eurozóně. Jednoduše řečeno, tím jak ČNB v září a nyní v listopadu prudce zvýšila úrokové sazby, tak tím zvýšila atraktivitu koruny pro zahraniční investory. Úrokové sazby v ČR jsou nyní totiž výrazně výše než v eurozóně, kde jsou sazby nulové a nad určitou výši vkladu i záporné. Na druhou stranu proti koruně hovoří silně negativní vnější bilance. V zahraničním obchodu se zbožím byla v září obchodní bilance již počtvrté v řadě schodková a v případě tzv. platební bilance se rychle snižuje kumulativní přebytek na běžném účtu. Celkově si však myslíme, že kladný úrokový diferenciál bude hrát o něco významnější roli než slabší zahraniční obchod, a koruna tak do konce letošního roku posílí.
USDCZK & PLNCZK: Velice podobný vývoj jako na euro-koruně byl včera k vidění rovněž na měnovém páru s americkým dolarem. I zde česká měna nejdříve lehce ztrácela, aby následně své zaváhání napravila. Výsledkem byl kurz 21,99 CZK/USD. V případě devizového trhu s polským zlotým byla situace dosti odlišná. Kurz osciloval oběma směry, ale nakonec posílila česká koruna, která čtvrteční obchodování uzavřela na hodnotě 5,45 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarskému forintu se předposlední obchodní den tohoto týdne příliš nevydařil. Vůči euru oslabil z ranních 363,9 HUF/EUR na pozdějších 364,7 HUF/EUR. Ovšem ani zlotý neměl příliš důvodu k radosti. I ten totiž vůči jednotné evropské měně ztratil – pozdě odpoledne se pohyboval na úrovni 4,628 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru, tedy euro dolaru, se toho změnilo jen pramálo. Americký dolar sice oproti euru posílil, rozdíl byl však spíše kosmetický, neboť z ranních 1,148 USD/EUR poskočil na konečných 1,147 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Průmyslová výroba (září), proslov člena ECB Philipa R. Laneho.