ČR:Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,5 % m/m (září pokles o 0,6 %) a o 2,7 % r/r (září rovněž 2,7% růst). Ceny vývozu v září vzrostly o 0,4 % m/m a o 0,9 % r/r, ceny dovozu v září vzrostly o 0,3 % m/m, meziročně však klesly o 0,7 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna v pondělí dopoledne umazala část pátečních zisků, obchodování probíhalo mírně nad hladinou 25,50 CZK/EUR. Včerejšek patřil tuzemským statistikám říjnové spotřebitelské inflace. Spotřebitelské ceny vzrostly o 0,5 % oproti září a v meziročním srovnání inflace setrvala na 2,7 %. K meziměsíčnímu zvýšení inflace přispěly v říjnu zejména dražší potraviny. V meziročním srovnání se v zásadě nic nemění. Hlavním zdrojem růstu cen zůstávají náklady spojené s bydlením včetně energií, které v říjnu přispěly z necelé poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace. Dalšími významnými zdroji meziročního růstu spotřebitelské inflace byly v říjnu potraviny či položky v oddílu stravování a ubytování. Meziroční růst spotřebitelských cen se sice po celý letošní rok nachází významně nad 2 %, tedy nad inflačním cílem České národní banky (ČNB), avšak stále pod horní hranicí tolerančního pásma. Dle ČNB zveřejněná data potvrzují vyznění aktuální makroekonomické prognózy. Podle ní inflace letos a na začátku příštího roku setrvá mírně pod horní hranicí tohoto pásma. Pravděpodobnost, že ČNB v nadcházejících měsících zvýší úrokové sazby je s ohledem na zahraniční rizika i nadále nízká. Listopadové zasedání centrální banky však ukázalo, že zvýšení sazeb nelze zcela vyloučit.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování české koruny vůči americkému dolaru v pondělí probíhalo převážně v rozmezí hladin 23,11 – 23,13 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně včera podařilo mírně posílit, obchodování se drželo zejména v okolí hladiny 5,97 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarskému forintu se vůči euru opět příliš nedařilo, dále oslaboval blíže k hranici 334 HUF/EUR (nová měsíční minima). Polský zlotý na měnovém páru s eurem rovněž oslaboval, mířil nad hladinu 4,27 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru probíhalo obchodování převážně mírně nad hladinou 1,103 USD/EUR. Dnešek přinese zejména zajímavé statistiky ZEW indexu ekonomického sentimentu v Německu a eurozóně.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (listopad)
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (listopad)
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (říjen)