Akcenta top

Ranní zprávy 12.09.2022

Ranní zprávy 12.09.2022
CZ2022_09_12

Klíčové události

  • USA: Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Evans: Srpnová spotřebitelská inflace poskytne další potřebné informace pro rozhodování Fedu. Georgeová: Je třeba zvolit opatrnější, ale trvalejší přístup. Waller: Podporuji výraznější navýšení sazeb, bude však záležet na příchozích datech.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Česká koruna na měnovém páru s eurem v pátek mírně oslabila. Zatímco ještě v ranních hodinách se obchodovalo mírně nad hladinou 24,50 CZK/EUR, postupně koruna zamířila na úroveň 24,55 CZK/EUR, kde také zakončila.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru sice česká měna od dopoledních hodin oslabovala, v souhrnu však přesto posílila a na konci odpoledne probíhalo obchodování na úrovni 24,45 CZK/USD. Na měnovém páru s eurem koruna v závěru týdne zakončila stejně jako ve čtvrtek na hladině 5,22 CZK/PLN, později odpoledne však v jejím případě převládl oslabující trend.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn mírně oslabil maďarský forint, vůči společné evropské měně se v pátek pohyboval převážně v rozmezí 395 – 397 HUF/EUR. Polskému zlotému se zprvu na měnovém páru s eurem příliš nedařilo, když po poledni zamířil nad hladinu 4,73 PLN/EUR. Později však v jeho případě převládl posilující trend a směřoval pod úroveň 4,70 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru zprvu posilovalo euro, když zamířilo mírně nad hladinu 1,010 USD/EUR. Poté si zisky začal připisovat americký dolar a obchodování se přesunulo pod úroveň 1,005 USD/EUR. I přesto však euro v souhrnu mírně posílilo, v průběhu celého dne probíhalo obchodování nad paritou. Člen bankovní rady Fedu Ch. Evans uvedl, že srpnová spotřebitelská inflace zveřejněná v tomto týdnu by mohla „poskytnout informace“ o tom, o kolik by měl Fed na příštím zasedání navýšit úrokové sazby. I pokud by však dle Evanse došlo ke zmírnění růstu cen, bude Fed pravděpodobně muset přikročit k navýšení do rozmezí 3,5 % - 4,0 % - nemuselo by to však být tak brzy. Sám Evans se na nadcházejícím zasedání přiklání k navýšení o 50 – 75 bazických bodů. Z vyjádření členky Fedu E. Georgeové vyplývá, že v boji s vysokou inflací preferuje opatrnější přístup, avšak spíše trvalejšího charakteru. Ch. Waller naopak podporuje výraznější navýšení sazeb (uvedl také, že pokud se inflace do konce roku nesníží, bude možná třeba přistoupit k navýšení sazeb výrazně nad 4 %). Zopakoval však důležitost příchozích dat pro další rozhodování. Ačkoli tedy Waller není příliš konkrétní, jeho komentáře jsou spíše v jestřábím tónu (naznačující navýšení o 75 bazických bodů). Co se pak týče přístupu Evropské centrální banky, po prudkém zvýšení sazeb na čtvrtečním zasedání následovaly jestřábí výroky členů bankovní rady (K. Knot: ECB bude navyšovat sazby, dokud se výhled inflace nestabilizuje kolem 2% cíle ve střednědobém horizontu, inflace se nesmí přelít do mezd; P. Kažimír: Abychom se vypořádali s nepřijatelně vysokými cenami, ke zvyšování sazeb je třeba přistupovat rázně; M. Miller: Budeme-li navyšování sazeb odkládat, později bude mnohem obtížnější dostat ceny pod kontrolu a dopad na ekonomiku bude větší).

Očekávaná data a události

  • ČR: Index spotřebitelských cen (srpen)
  • Německo: Běžný účet platební bilance (červen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností