Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v srpnu roste na 64,0 b.
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v srpnu roste na 71,5 b.
USA: Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o 0,6 % m/m, meziročně klesly o 0,4 %. Index optimismu mezi malými podniky NFIB v červenci klesl na 98,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se na měnovém páru s eurem v úterý podařilo udržet zisky z úvodu týdne, kdy posílila pod hranici 26,20 CZK/EUR. V odpoledních hodinách se obchodovalo mírně pod hladinou 26,15 CZK/EUR a česká měna si tak připsala další zisky.
USDCZK & PLNCZK: Česká koruna dokázala včera posílit také vůči americkému dolaru. Ještě v ranních hodinách probíhalo obchodování v okolí hranice 22,30 CZK/USD, během dopoledne si koruna připsala zisky a zamířila až pod hladinu 22,20 CZK/USD. Ke konci odpoledne sice česká měna část zisků odevzdala, v souhrnu však za celý den posílila. Koruně se podařilo mírně posílit také na měnovém páru s polským zlotým, v závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 5,94 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si maďarský forint udržel pondělní zisky, odpoledne probíhalo obchodování těsně pod hranicí 345 HUF/EUR. Podobně tomu bylo také u polského zlotého, kterému se sice odpoledne podařilo krátce posílit těsně pod hladinu 4,40 PLN/EUR, zakončil však opět v blízkosti hladiny 4,402 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zejména v dopoledních hodinách včera dařilo euru, které postupně posilovalo až k hladině 1,180 USD/EUR. V průběhu odpoledne však začalo mírně ztrácet a zakončilo na 1,177 USD/EUR. Včerejšek patřil srpnovým statistikám ekonomického sentimentu v Německu i celé eurozóně. Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku v rámci eurozóny vzrostla na 64 b., což je nejvyšší hodnota od dubna roku 2015 (zlepšení ekonomické situace očekává 74,3 % dotazovaných). Zároveň je však třeba podotknout, že hodnocení současné situace je stále velmi nízké a v srpnu dokonce opět kleslo na -89,8 b. Výsledky průzkumu ekonomického sentimentu ZEW v Německu jsou velmi podobné. Naději na oživení ekonomiky spatřuje nyní po schválení záchranného programu v rámci EU stále více odborníků. Jejich důvěra v srpnu roste na 71,5 b. (nejvyšší hodnota od ledna roku 2004), což výrazně překonalo tržní očekávání (+58,0 b.). Zároveň však rovněž došlo ke zhoršení hodnocení současné situace.