Akcenta top

Ranní zprávy 12.07.2022

Ranní zprávy 12.07.2022
CZ2022_07_12

Klíčové události

  • ČR: Maloobchodní tržby v květnu poklesly o 2,3 % m/m a o 6,9 % r/r.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru na úvod nového týdne opět posilovala a v průběhu dne se obchodovalo i lehce pod hladinou 24,60 CZK/EUR. O tom, co přesně stojí za posilováním koruny lze jen spekulovat. To, že by Česká národní banka (ČNB) významně zvýšila intervenční aktivitu, nám nepřijde až tak pravděpodobné, ale vyloučit to samozřejmě nelze. Další možností je, že část finančního trhu zredukovala sázky na oslabení koruny poté, co bankovní rada ČNB minulý čtvrtek ponechala v platnosti devizové intervence proti oslabení koruny. Ať tak či onak, posílení koruny v posledních dvou pracovních dnech vnímáme jako dočasnou záležitost, respektive prostor pro další posilování koruny je hodně omezený. Včera zveřejněné květnové maloobchodní tržby naznačily, že domácnosti začínají prudce šlapat na brzdu. Není se ostatně čemu divit. Spotřebitelská inflace trhá rekordy a nejvíce v citlivých položkách jako jsou energie a stále více i potraviny. Obavy spotřebitelů z inflace jsou rekordní a rovněž i strach domácností ze zhoršení jejich finanční situace se začal na jaře prudce zhoršovat. To vše se následně negativně promítá do nákupního chování domácností. Dnes bude z domácích makroekonomických statistik zveřejněn červnový podíl nezaměstnaných osob.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera oslabila těsně pod hladinu 24,50 CZK/USD, když se svezla s výprodejem eura na eurodolaru. Vůči polskému zlotému koruna posílila těsně nad hladinu 5,10 CZK/PLN a vylepšila tak své historické maximum ze začátku letošního března.
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny byly v úvodu týdne vůči euru pod prodejním tlakem a oslabovaly. Maďarský forint se vrátil nad hladinu 410 HUF/EUR a polský zlotý ke konci dne oslabil na 4,81 PLN/EUR. Další ztráty, především u zlotého, se zdají být pro nejbližší dny pravděpodobnější variantou.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru v pondělí euro za absence významnějších makroekonomických statistik oslabilo až k úrovni 1,005 USD/EUR. Mnohokráte zmiňovaná parita na eurodolaru je stále blíže. Ztráty eura lze připsat nervozitě spojené s dodávkami ruského zemního plynu, když trh se stále více přenastavuje do módu, že dodávky plynu již po plánované odstávce Nord Streamu 1 nebudou obnoveny. Dnes bude zveřejněn červencový index ekonomického sentimentu ZEW v eurozóně a v Německu a lze očekávat pokles důvěry.

Očekávaná data a události

  • ČR: Podíl nezaměstnaných osob (červen)
  • Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (červenec)
  • USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (červen), Inflační očekávání spotřebitelů (červen), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Barkin
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností