ČR:Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 0,5 % m/m a o 3,1 % r/r.
Eurozóna:Index ekonomického sentimentu ZEW v květnu roste na 84,0 b.
Německo: Index ekonomického sentimentuZEW v květnu roste na 84,4 b. Dílčí index hodnocení současné situace v květnu roste na -40,1 b.
USA:Index optimismu mezi malými podniky NFIB v dubnu vzrostl na 99,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Ještě v ranních úterních hodinách se na měnovém páru koruny s eurem obchodovalo v těsné blízkosti hladiny 25,65 CZK/EUR, v průběhu dne česká měna v souhrnu posílila a obchodování se přesunulo pod úroveň 25,60 CZK/EUR. Oproti pondělku si koruna polepšila jen mírně. Včerejšek patřil dubnovým statistikám tuzemské spotřebitelské inflace. S jejím výraznějším zrychlením se počítalo, ale s tím, že v meziročním srovnání zamíří nad 3 %, přeci jen ne. Za meziročním růstem cen stály v dubnu výrazně dražší pohonné hmoty (růst o 16,3 %!), když oddíl doprava k růstu inflace přispíval téměř z jedné třetiny. Důvodem je velmi nízká srovnávací základna z loňského dubna. Výrazný příspěvek si připsal také oddíl alkoholických nápojů a tabáku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se včera obchodovalo v podobném duchu, kdy koruna posílila z ranních 21,15 CZK/USD k hladině 21,00 CZK/USD ke konci odpoledne (nejsilnější hodnoty koruny od konce dubna 2018). V porovnání s úvodem týdne si připsala mírné zisky. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna převážně připisovala ztráty a mírně oslabila k hladině 5,62 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn vůči euru mírně oslabil maďarský forint a neudržel tak pondělní zisky. Již v ranních hodinách se obchodování na tomto měnovém páru přesunulo nad hladinu 358 HUF/EUR, odpoledne se pak obchodovalo v okolí hladiny 359 HUF/EUR. Dařilo se naopak polskému zlotému, v jehož případě v průběhu včerejška převládal posilující trend a zamířil vůči euru k hladině 4,55 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se převážně dařilo společné evropské měně, která posílila z hladiny 1,213 USD/EUR na 1,217 USD/EUR v průběhu odpoledne. V jeho závěru však část zisků odevzdala, a obchodování se přesunulo k hladině 1,215 USD/EUR. Příjemně včera překvapily statistiky důvěry investorů a analytiků v ekonomiku Německa, která výrazně předčila tržní očekávání a zamířila na nejvyšší hodnoty od února roku 2000. Jejich optimismus přitom pramení z ustupování třetí vlny pandemie Covidu-19.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Průmyslová produkce (březen)
Německo: Index spotřebitelských cen – finální údaj (duben)