ČR: Devizové rezervy ČNB v březnu skončily přebytkem ve výši 129,33 mld. eur.
Eurozóna:Maloobchodní tržby v únoru klesly o 0,8 % m/m a o 3,0 % r/r. Důvěra investorů Sentix v dubnu roste na -8,7 b.
USA:Index optimismu NFIB mezi malými podniky v březnu klesl na 90,1 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem příliš nedařilo. Již od ranních hodin (kdy se obchodovalo pod hladinou 23,35 CZK/EUR) převážně oslabovala a v závěru odpoledne se koruna pohybovala v blízkosti úrovně 23,50 CZK/EUR. Jedním z důvodů, proč česká měna dnes oslabila je skutečnost, že na řadě měnových párů se na začátku dubna přiblížila k letošním maximům, či více jak k ročnímu maximu v případě amerického dolaru. Došlo tak k uzavření části dlouhých korunových pozic. Teprve v dalších dnech však uvidíme, zda je aktuální oslabení koruny jen dočasné či nikoliv. Zveřejněn byl záznam z posledního (29.3.) zasedání České národní banky (ČNB). Členové bankovní rady se shodli, že snižování úrokových sazeb aktuálně není na obzoru. Debata naopak probíhala o tom, zdali sazby ponechat na stávající úrovni nebo je zvýšit. Jako jedno z proinflačních rizik stále vidí rychlejší mzdový růst (riziko mzdově – inflační spirály). Guvernér A. Michl zdůraznil, že by bylo vhodné snížit deficit státního rozpočtu. Za novou nejistotu byl označen současný neklid na finančních trzích v souvislosti s pádem amerických bank a potížemi bank v Evropě.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna stejně jako v pondělí zakončila mírně pod hladinou 21,55 CZK/USD. Stále se tak pohybuje na svých více než ročních maximech. Vůči polskému zlotému se koruně včera nedařilo, když již od ranních hodin v jejím případě převládal oslabující trend a v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 5,03 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn probíhalo obchodování maďarského forintu a eura převážně v rozmezí 374,5 – 376,5 HUF/EUR. Polskému zlotému se včera vůči společné evropské měně dařilo, když postupně zamířil z hladiny 4,69 PLN/EUR na úroveň 4,665 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo euru, které zakončilo nad hranicí 1,090 USD/EUR. A to i přes mírné zklamání, které přinesly statistiky únorových maloobchodních tržeb v eurozóně. Ty v meziročním srovnání již popáté v řadě za sebou klesly a skončily mírně za očekáváním trhu (-3,5 % vs. tržní odhad -3,0 %). Meziměsíčně pak poklesly v souladu s tržním odhadem.
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (březen)
Maďarsko: Index spotřebitelských cen (březen)
USA: Index spotřebitelských cen (březen), Záznam ze zasedání Fedu