Eurozóna: Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0 % a zároveň oznámila, že ve 2. čtvrtletí zrychlí nákup státních dluhopisů členských zemí eurozóny.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 6. března zvolnily na 712 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v souhrnu za čtvrtek posílila a odpoledne se pohybovala pod hladinou 26,20 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Dnes budou zveřejněna lednová čísla z průmyslu a stavebnictví. Na lednový vývoj průmyslu negativně dopadly kalendářní vlivy (letošní leden měl o dva pracovní dny méně než ten loňský) a otazník se vznáší nad výkonem automobilového průmyslu na za začátku roku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna posílila a obchodování se přesunulo hlouběji pod hranici 22 CZK/USD. Zisky si koruna připsala i vůči polskému zlotému, kde se kurz ke konci odpoledne nacházel těsně nad úrovní 5,70 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek maďarský forint posílil pod hladinu 365 HUF/EUR. Polský zlotý naopak oslabil a odpoledne se obchodovalo kolem hladiny 4,58 PLN/EUR. Ztráty zlotého lze dát do souvislosti se zhoršujícím se vývojem pandemie v Polsku.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro posílilo a během odpoledne se obchodovalo primárně v rozmezí 1,194 – 1,196 USD/EUR. Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) přineslo důležitou informaci o tom, že tempo nákupů cenných papírů v rámci programu PEPP bude ve 2. čtvrtletí o poznání rychlejší, než v úvodu letošního roku (v lednu byly v rámci PEPP nakoupeny státní dluhopisy za 53 mld. eur a v únoru za necelých 60 mld. eur). O této možnosti jsme ostatně psali již ve včerejších ranních zprávách. Hlavním důvodem, proč se takto ECB rozhodla, je zjevně nedávný růst výnosů evropských státních dluhopisů na delším konci výnosové křivky. ECB evidentně vidí riziko v tom, že růst výnosů může i skrz růst tržních sazeb ohrozit podmínky financování, spotřebitelskou inflaci a výsledně samozřejmě pokoronavirové oživení evropské ekonomiky. V nové makroekonomické prognóze ECB počítá pro letošek s rychlejším růstem HDP (4,0 %) i spotřebitelské inflace (1,5 %). Celkově byl dopad zasedání ECB na kurz eurodolaru až překvapivě slabý.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce (leden)
Eurozóna: Průmyslová produkce (leden)
Německo: Index spotřebitelských cen (únor) – finální údaj
USA: Ceny průmyslových výrobců (únor), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (březen) – předběžný odhad