Eurozóna: Projev Ch. Lagardeové (ECB) v Evropském parlamentu: Měnová politika nemůže a ani by neměla být tím jediným nástrojem, důležitou roli hrají rovněž fiskální a strukturální politika.
USA: Projev J. Powella (Fed) před Výborem pro finanční záležitosti Sněmovny reprezentantů: Pečlivě sledujeme dopad koronaviru na čínskou i globální ekonomiku. I přes tuto hrozbu je v současné době americká měnová politika dobře nastavena a dokud nedojde k zásadnější změně situace (a odchýlení se od současné prognózy), nebude třeba její nastavení měnit. Index optimismu mezi malými podniky NFIB v lednu vzrostl na 104,3 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se na měnovém páru s eurem již od ranních hodin dařilo. V úvodu dne posílila pod hranici 25 CZK/EUR, kde setrvala i po zbytek dne. Svá post-intervenční maxima po zasedání České národní banky (ČNB) minulý čtvrtek však nepřekonala. Domácí makroekonomický kalendář prozatím zůstává prázdný, za pozornost budou poté stát páteční statistiky tuzemské lednové spotřebitelské inflace a rovněž předběžný odhad hrubého domácího produktu za 4. čtvrtletí loňského roku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české koruně v úterý podařilo umazat pondělní ztráty, kdy oslabila nad hladinu 22,90 CZK/USD. V závěru odpoledne probíhalo obchodování na tomto měnovém páru v okolí hladiny 22,83 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo převážně v rozmezí 5,86 – 5,87 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v úterý nedařilo maďarskému forintu, který se pohyboval v okolí hladiny 338 HUF/EUR, v závěru odpoledne se pak začal přibližovat k hranici 339 HUF/EUR. Polskému zlotému se včera naopak na měnovém páru s eurem dařilo, když mírně posílil k hladině 4,25 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v úterý probíhalo obchodování převážně v okolí 1,092 USD/EUR, společné evropské měně se tak opět příliš nedařilo. Příjemně včera překvapilo zveřejnění statistik indexu optimismu mezi malými podniky na americkém trhu, který v lednu vzrostl na 104,3 b. z prosincových 102,7 b. a překonal tak tržní očekávání (103,4 b.). Očekávání lepších obchodních podmínek sice mírně pokleslo, významně se však zvýšil optimismus v otázce dalšího vývoje tržeb a mezd.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Průmyslová produkce (prosinec)
USA: Projev J. Powella (Fed) před bankovním výborem Senátu