ČR: Spotřebitelské ceny se v prosinci oproti listopadu nezměnily a v meziročním srovnání tempo růstu pokleslo na 15,8 % z listopadových 16,2 %. V souhrnu za rok 2022 průměrná cenová hladina vzrostla o 15,1 %, což je nejprudší růst od r. 1993 s 20,8 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru ve středu pokračovalo v okolí hranice 24 CZK/EUR. Z domácích makrostatistik byl včera zveřejněn vývoj prosincové spotřebitelské inflace, která v meziměsíčním srovnání stagnovala (pokles cen pohonných hmot byl kompenzován růstem cen energií či potravin) a v meziročním zvolnila na 15,8 %. Co očekávat od inflace v letošním roce? Lednová inflace je vždy zatížena vyšší nejistotou, protože dochází k přeceňování cen zboží a služeb a v aktuálním vysoce inflačním prostředí je tato nejistota o to větší. Na začátku letošního roku je určitě nutné počítat se skokovým zdražením cen energií až na cenové stropy a meziroční růst spotřebitelské inflace tak může zrychlit až těsně pod 20 %. V 1. čtvrtletí letošního roku je tak nevyhnutelné opětovné zrychlení meziročního růstu cenové hladiny. K viditelnějšímu zpomalování inflace začne docházet teprve ve 2. čtvrtletí a na jednociferné hodnoty pravděpodobně až v průběhu druhé poloviny roku. Zkraje nového roku zde navíc máme řadu jak protiinflačních, tak i proinflačních rizik, která ještě mohou načrtnutou křivku postupně zpomalující inflace vychýlit. Souhrnný růst cenové hladiny by se letos mohl pohybovat kolem 10 %. Dnes jsou v domácím makrokalendáři na programu listopadové maloobchodní tržby.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna včera pohybovala v rozmezí cca 22,30 – 22,40 CZK/USD. Dnes je na programu inflace v USA a je nutné počítat s výraznými pohyby dolaru. Vůči polskému zlotému koruna mírně oslabila (obchodování mezi 5,11 – 5,14 CZK/PLN).
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v pásmu 398 – 400 HUF/EUR a polský zlotý mírně posílil k úrovni 4,68 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo primárně v úzkém rozmezí 1,073 – 1,077 USD/EUR (euro mírně posílilo) a bylo zjevné, že trh vyčkává na dnešní výsledek prosincové spotřebitelské inflace v USA (bude zveřejněno v 14:30). Výsledek inflace, klíčová bude jádrová složka (tržní odhad 0,3 % m/m a 5,7 % r/r, pravděpodobně vymezí rámec obchodování na eurodolaru nejen pro zbytek tohoto týdne, ale pravděpodobně i pro druhou půlku ledna. Zjednodušeně inflace pod tržním odhadem – další posílení eura směrem do rozmezí 1,09/1,10 USD/EUR. A naopak jádrová inflace nad konsenzem – návrat dolaru zpět k hladině 1,05 USD/EUR. Výsledek inflace zároveň hodně napoví, zda americký Fed v únoru zvýší sazby o 25 či 50 bazických bodů.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (listopad)
USA: Index spotřebitelských cen (prosinec), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 7/1)