USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v prosinci mírně vzrostl na 98,9 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Ještě ve včerejších dopoledních hodinách převažovalo na měnovém páru koruny a eura obchodování pod hladinou 24,35 CZK/EUR, po poledni však začala česká měna ztrácet a postupně zamířila do blízkého okolí úrovně 24,45 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný, za pozornost budou stát zejména dnešní data o prosincové spotřebitelské inflaci. Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) T. Holub uvedl, že pro začátek roku lze očekávat velmi vysokou hodnotu (bude se zespoda blížit 10 %). Odhaduje, že spotřebitelské ceny začnou opět klesat od druhého čtvrtletí. Na konci roku by pak měla inflace zamířit na „rozumně nízké“ úrovně, dle vyjádření Holuba na okolí 2 %.
USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo včera možné sledovat na měnovém páru české koruny a amerického dolaru. Zatímco zprvu se obchodovalo mírně nad hladinou 21,45 CZK/USD, v průběhu odpoledne zcela převládl oslabující trend koruny, když krátce zamířila nad hranici 21,60 CZK/USD. V závěru odpoledne se jí sice podařilo část ztrát umazat, v souhrnu však přesto oslabila a zakončila na hladině 21,55 CZK/USD. Koruně se nedařilo ani vůči polskému zlotému, po poledni postupně zamířila z blízkosti hladiny 5,35 CZK/PLN a na úroveň 5,38 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si naopak vůči euru dokázal polepšit maďarský forint a navázat tak na své zisky z předešlých dnů. Na konci odpoledne se obchodovalo na hladině 357 HUF/EUR (maxima forintu od loňského října) Na měnovém páru polského zlotého a eura převažovalo obchodování v blízkosti hladiny 4,54 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si během včerejšího dne zisky zprvu připisoval převážně americký dolar, na konci odpoledne se však začalo dařit společné evropské měně, když zamířila do blízkosti hladiny 1,135 USD/EUR. Dle aktuálních statistik z amerického trhu v prosinci mírně vzrostl optimismus mezi malými podniky a index zamířil na tříměsíční maxima. Dle průzkumu má stále více amerických firem v plánu navyšovat zaměstnanost i kapitálové výdaje. Mírně také vzrostl jejich optimismus pro následujících šest měsíců.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (prosinec), Index cen vývozu a dovozu (listopad)