ČR:Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,2 % m/m a 3,0 % r/r. V zahraničním obchodu vývozní ceny v únoru vzrostly o 3,4 % r/r a dovozní ceny o 3,3 % r/r.
Eurozóna: Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu ve výši 0 %.
Velká Británie: Na mimořádném summitu EU byl schválen pružný odkladbrexitu do 31. října.
USA: Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,4 % m/m a 1,9 % r/r, když jádrová složka inflace zpomalila na 2,0 % r/r z únorových 2,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu posílila a v odpoledních hodinách se podívala i pod hladinu 25,60 CZK/EUR. Včerejší mírné posílení koruny lze dát za prvé do souvislosti s vývojem v regionu (dařilo se i zlotému a forintu) a za druhé rychlejšímu růstu březnové spotřebitelské inflace. V meziročním vyjádření se totiž inflace dostala na 3 %, což je nejvyšší hodnota od října 2012. 3 % zároveň pro inflaci představují horní hranici tolerančního pásma České národní banky (ČNB). Březnová inflace se zároveň nacházela o 0,3procentního bodu nad prognózou ČNB s 2,7 %. Výraznější růst inflace v březnu a obecně v 1. čtvrtletí letošního roku představuje pro ČNB určité proinflační riziko. Na druhé straně by bylo chybou rychlejší růst inflace interpretovat jako jednoznačný argument pro ČNB, aby v květnu zvýšila úrokové sazby. Nejistota spojená s politicko-ekonomickým vývojem ve vnějším prostředí totiž bankovní radu ČNB podle mě i ve 2. čtvrtletí donutí se sazbami nehýbat.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu mírně oslabila a odevzdala tak úterní zisky. Obchodování se vtěsnalo do rozmezí 22,70 – 22,80 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování zhruba 1-3 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve středu posílil pod hladinu 322 HUF/EUR a polský zlotý k úrovni 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru sice euro během tiskové konference Evropské centrální banky (ECB) ve čtvrtek odpoledne oslabilo, avšak výraznější ztráty si nepřipsalo a v závěru odpoledne se pohybovalo kolem hladiny 1,125 USD/EUR. Včerejší zasedání ECB se neslo v holubičím duchu. Podle ECB data z evropské ekonomiky potvrzují pomalejší hospodářský růst, avšak pravděpodobnost recese zůstává nízká, inflace bude v nadcházejících měsících spíše zpomalovat a potřeba prorůstové měnové politiky je stále nezbytná. Detaily k programu TLTRO3 ECB oznámí na některém z dalších zasedání.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen (březen) – finální údaj
USA: Ceny průmyslových výrobců (březen), Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 6. dubna)