ČR:Míra nezaměstnanosti v březnu +6,1 % r/r. V zápisu z posledního jednání ČNB bylo uvedeno, že někteří členové bankovní rady vyjádřili podporu zavedení negativních úrokových sazeb, které by údajně mohly pomoci bránit kurzový závazek. Celkově se však bankovní rada shodla na tom, že nástrojem případného dalšího uvolňování měnové politiky má být místo negativních sazeb znovu měnový kurz. Ministerstvo financí (MF) snížilo odhad růstu reálného HDP pro rok 2016 z 2,7 % na 2,5 %. Predikce pro rok 2017 zůstává na 2,6 %. MF zároveň zvýšilo odhad růstu spotřebitelských cen v letošním roce na +0,6 %, z dřívějších +0,5 %. Pro rok 2017 snížila prognózu inflace na +1,4 % z předchozích +1,6 %.
Slovensko:Obchodní bilance v únoru v přebytku 459,6 mil. EUR.
Maďarsko:Index spotřebitelských cen v březnu -0,2 % r/r. Obchodní bilance v únoru v přebytku 979,2 mil. EUR.
Německo: Obchodní bilance v únoru v přebytku 19,8 mld. EUR.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem bylo na konci týdne ticho po pěšině. Jinými slovy, kurz se v podstatě téměř vůbec nepohnul a zůstal přilepený jen velmi těsně nad hranicí 27 CZK/EUR. Tento týden opět neočekáváme významnější změny. Koruna má v současné době potenciál jen oslabit, a to nejspíše akorát o několik málo haléřů.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna si vůči americkému dolaru v odpoledních hodinách přilepšila a uzavřela na hladině 23,68 CZK/USD. Na páru se zlotým se příliš nehýbala. Na konci obchodní seance se kotovala na úrovni 6,298 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak forint vůči euru oslabil. Během pozdního odpoledne však došlo k menší korekci a ukončil na 312,4 HUF/EUR. Volatilita zlotého k euru byla poměrně nízká. V průběhu dne se obchodovalo kolem hranice 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: V pátek měla na hlavním měnovém páru převahu společná evropská měna, která do konce evropské seance posílila k hladině 1,14 USD/EUR. Ekonomický kalendář v podstatně žádná důležitější data nenabídl. Obchodování se tak odvíjelo především podle investorského sentimentu. V rámci našeho výhledu pro nadcházející týdny očekáváme takový scénář, že dolar nemá důvod posilovat, a euro nemá důvod oslabovat. Příští týdny tak budou o hledání nové rovnováhy, což konkrétně znamená, že euro může dále posilovat a testovat i maximum z loňského roku, tj. hladinu 1,17 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (březen)
Slovensko: Průmyslová produkce (únor), Stavebnictví (únor)