ČR: Spotřebitelské ceny v listopadu oproti říjnu stagnovaly a vzrostly o 2,7 % r/r. Vývozní ceny v říjnu vzrostly o 3,2 % r/r, dovozní ceny vzrostly o 0,6 % r/r a směnné relace dosáhly hodnoty 102,6 %.
Eurozóna: Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0 % a diskontní sazbu na -0,5 %.
USA: Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 0,2 % m/m a 1,2 % r/r. Tempo růstu jádrové inflace setrvalo na 1,6 % r/r. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 5. prosince zrychlil na 853 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve čtvrtek odehrávalo v širším okolí hladiny 26,30 CZK/EUR. Na výsledky zasedání Evropské centrální banky koruna významněji nereagovala. Z domácích makroekonomických statistik stála za pozornost inflace, když v listopadu došlo k dalšímu zvolnění. Pozvolné zpomalování cenových tlaků bude pokračovat i v nadcházejících měsících. Trend zpomalující inflace ke 2 % však může v příštím roce zastavit expanzivní fiskální politika, což začíná ve zvýšené míře akcentovat i Česká národní banka.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek posílila a odpoledne zamířila pod hladinu 21,70 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým převažovalo obchodování v rozmezí 5,93 – 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera dařilo maďarskému forintu, který v závěru odpoledne zamířil pod hladinu 355 HUF/EUR. Polský zlotý udržel středeční zisky a obchodovalo se v rozmezí 4,42 – 4,435 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v souhrnu za celý den mírně posílilo a ke konci odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,213 USD/EUR. Na čtvrtečním zasedání Evropská centrální banka (ECB) sice s úrokovými sazbami nehýbala, ale upravovala další nástroje. Program nákupu dluhopisů PEPP byl navýšen o 500 mld. eur na celkových 1,85 biliónu eur a zároveň prodloužen minimálně do března 2022. Rovněž bylo rozhodnuto, že výnosy ze splatných dluhopisů bude ECB dále reinvestovat, a to minimálně do konce roku 2023. ECB rovněž oznámila další zvýhodnění podmínek dlouhodobých levných úvěrů (TLTRO III) a představila další kolo dlouhodobých levných úvěrů (PELTROs). Všechny představené kroky ECB se víceméně očekávaly a jsou v souladu s předchozími vyjádřeními centrálních bankéřů. K posilování eura se prezidentka Ch. Lagardeová vyjádřila tak, že kurz ECB sice necíluje, ale zároveň představuje pro ECB důležitý faktor a je nutné ho pozorně sledovat. V nové makroekonomické prognóze ECB počítá s letošním poklesem HDP o 7,3 % a růstem inflace pouze o 0,2 %. Výhled na inflaci ukazuje, že ECB nepočítá s dosažením 2% inflačního cíle ani v nadcházejících třech letech.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen (listopad)
USA: Ceny průmyslových výrobců (listopad), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (prosinec)