ČR: Spotřebitelské ceny v říjnu poklesly o 1,4 % m/m a meziroční růst zvolnil na 15,1 % r/r ze zářijových 18 % r/r.
USA:Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly jen o 0,4 % m/m a 7,7 % r/r a v jádrové složce inflace zvolnila na 6,3 % r/r ze zářijových 6,6 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 29/10) vzrostly na 225 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru ve čtvrtek pohybovala v rozmezí cca 24,27 – 24,40 CZK/EUR. Hlavní domácí makroekonomickou statistikou byla včera spotřebitelská inflace. Ta v říjnu oproti září výrazně poklesla a výrazné zpomalení bylo patrné i na meziročním růstu. Říjnová čísla však rozhodně nelze interpretovat tak, že inflace začala zásadně zpomalovat. Cenový vývoj totiž významně zkreslila vládní opatření – úsporný tarif a zrušení poplatků za obnovitelné zdroje pro domácnosti. Říjnová inflace je tak hodně o hře s čísly v cenách elektřiny (pokles o 53,9 % m/m). Velmi rozkolísaný vývoj spotřebitelské inflace bude pokračovat i v nadcházejících měsících. V listopadu a v prosinci bude vývoj spotřebitelských cen pro změnu zkreslovat nižší statistická základna z konce loňského roku, kdy byla dočasně aplikována nulová sazba DPH na elektřinu a plyn. Od začátku nového roku pro změnu dojde ke zdražování cen energií až na cenové stropy a bude odeznívat i efekt úsporného tarifu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera prudce posílila odpoledne po slabší americké inflaci a zamířila pod hladinu 24 CZK/USD. Vůči polskému zlotému pokračovalo obchodování pod hladinou 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint včera vůči euru krátce posílil pod hranici 400 HUF/EUR a polský zlotý se vrátil pod hladinu 4,70 PLN/EUR. Obě měny těžily z posílení eura na eurodolaru.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru bylo ve čtvrtek hodně živo. Dopoledne euro sice oslabilo pod paritu, ale odpoledne, po zveřejnění slabšího růstu říjnové inflace v USA, velmi prudce skokově posílilo. Ke konci čtvrtečního odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,018 USD/EUR. Proč tak prudká reakce? Slabší růst inflace oproti tržnímu konsenzu si totiž finanční trh překládá tak, že americký Fed nebude muset pokračovat s tak agresivním zvyšováním úrokových sazeb a i výsledný vrchol hlavní sazby nemusí přesáhnout 5 %. Tyto úvahy jsou však podle nás zatím předčasné, protože Fed několikrát jasně avizoval, že chce vidět zřetelné zvolňování inflace několik měsíců v řadě, než začne uvažovat o ukončení cyklu utahování měnové politiky. Zvolnění inflace se tak bude muset potvrdit i na začátku prosince, kdy bude v USA zveřejněna inflace za listopad. Z technického pohledu je nyní důležitá hladina 1,02 USD/EUR, která při proražení otevírá euru cestu až do rozmezí 1,03 – 1,035 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Guindos, Lane