ČR: Spotřebitelské ceny v červenci vzrostly o 1,0 % m/m a o 3,4 % r/r.
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW na srpen klesá na 42,7 b.
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW na srpen klesá na 40,4 b. Dílčí index hodnocení současné situace roste na 29,3 b.
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v červenci mírně klesl na 99,7 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny s eurem se včera obchodovalo převážně v rozmezí 25,36 – 25,40 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických statistik byla zveřejněna červencová spotřebitelská inflace. Ta na začátku léta zrychlila více, než se očekávalo. Meziroční růst inflace se v červenci nacházel nad prognózou České národní banky s 3,0 % a tím pádem i nad horní hranicí tolerančního pásma inflace ČNB. Nejrychleji v meziměsíčním srovnání vzrostly v červenci ceny v oddílu rekreace a kultura a to o 5,5 %. Tento oddíl sám o sobě v červenci stál z poloviny za růstem inflace. Ceny dovolených s komplexními službami přitom vzrostly o 23,2 %. Je pravidlem, že na začátku léta ceny dovolených vždy výrazně vzrostou a jedná se tak o pravidelný sezonní efekt. Hlavním přispívatelem do meziročního růstu spotřebitelských cen zůstal i v červenci oddíl doprava, když ceny pohonných hmot vzrostly o 18,5 % a ceny automobilů o 5,4 %. Meziroční dynamika růstu cen pohonných hmot však již v červenci zpomalila a bude dále zvolňovat. S uvolňováním protiepidemických opatření lze ve druhé polovině letošního roku pravděpodobně očekávat postupné zdražovaní v segmentu služeb. Rizikem pro další zrychlení spotřebitelské inflace zůstává kumulace silných inflačních tlaků na začátku cenového řetězce u průmyslových výrobců. Meziroční růst inflace se bude i v dalších měsících velmi pravděpodobně pohybovat nad 3 %. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst inflace kolem 3 %.
USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru se české měně v úterý příliš nedařilo. V průběhu celého dne v jejím případě převládal oslabující trend. Postupně zamířila nad hladinu 21,65 CZK/USD, kde probíhalo obchodování i ke konci odpoledne. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna naopak dokázala připsat mírné zisky, když posílila pod hladinu 5,55 CZK/PLN. Po poledni se krátce obchodovalo těsně pod úrovní 5,54 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si maďarský forint na měnovém páru s eurem udržel pondělní zisky, v závěru odpoledne se obchodovalo v těsné blízkosti hranice 353 HUF/EUR. Polskému zlotému se naopak vůči euru příliš nedařilo a odevzdal zisky z úvodu týdne, zakončil na úrovni 4,58 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru i v úterý převládl posilující trend amerického dolaru, který zamířil k hladině 1,172 USD/EUR (nejslabší hodnoty eura od konce března). Příliš včera nepotěšily aktuální statistiky ekonomického sentimentu ZEW z Německa i celé eurozóny. Důvěra investorů a analytiků klesla v obou případech nejvíce od loňského listopadu, a to v důsledku rostoucích obav ze zhoršení epidemie covidu-19. Hodnocení současné situace se však v případě Německa i celé eurozóny zlepšilo.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen – finální údaj (červenec)