ČR: Spotřebitelské ceny v květnu vzrostly o 0,2 % m/m a o 2,9 % r/r.
Eurozóna: Evropská centrální banka ponechala na čtvrtečním zasedání hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0 % a měsíční tempo nákupů cenných papírů v rámci programu PEPP bude v i nadcházejícím čtvrtletí nadále výrazně rychlejší než v prvních měsících tohoto roku.
USA: Spotřebitelské ceny v květnu vzrostly o 0,6 % m/m a o 5 % r/r. Jádrová složka inflace v květnu zrychlila na 3,8 % r/r z dubnových 3 % r/r. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 5. června zpomalil na 376 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Ve čtvrtek ráno nejprve koruna v reakci na květnovou spotřebitelskou inflaci (růst lehce zaostal za tržním odhadem) oslabila nad hladinu 25,45 CZK/EUR, avšak v průběhu dne tyto ztráty smazávala a po holubičím vyznění zasedání Evropské centrální banky zamířila pod hladinu 25,40 CZK/EUR a vylepšila tak své letošní maximum. Meziroční růst spotřebitelské inflace se v květnu vrátil lehce pod 3 % a cenová dynamika mírně zpomalila. Do silného meziročního růstu inflace se nadále významně promítala vyšší cena ropy. K poklesu došlo u cen potravin.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se ve čtvrtek koruna primárně pohybovala v rozmezí 20,80 – 20,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým převládalo obchodování v širším okolí hladiny 5,67 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ve čtvrtek odpoledne testoval hladinu 345 HUF/EUR (letošní maximum forintu). Polský zlotý vůči euru ve čtvrtek nejprve oslaboval. Odpoledne ztráty smazal a zavíral na úrovni 4,47 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo ve čtvrtek charakterizováno vyčkáváním na klíčové odpolední události – zasedání Evropské centrální banky (ECB) a květnovou inflaci v USA. Výsledek zasedání ECB lze hodnotit jako holubičí – parametry měnové politiky (úrokové sazby a programy nákupů cenných papírů APP, PEPP) zůstaly beze změny. Především u PEPP část trhu spekulovala na to, že dojde ve 3. čtvrtletí ke snížení měsíčního tempa nákupů, což se však nestalo. Jádrová inflace v eurozóně zůstává podle prezidentky ECB Ch. Lagardeové utlumená. Spotřebitelská inflace v USA sice i v květnu výrazně překonala tržní konsenzus, avšak nastavení trhů je v tuto chvíli takové, že americký Fed na rychlejší inflaci na červnovém zasedání reagovat nebude. Výsledkem tak bylo, že se na eurodolaru ve čtvrtek odpoledne udrželo obchodování v rozmezí 1,215 – 1,219 USD/EUR. A přešlapovat na místě v širším okolí hladiny 1,22 USD/EUR může eurodolar teoreticky i v nejbližších dnech do zasedání amerického Fedu (16/6).
Očekávaná data a události
Polsko: Tisková konference polské centrální banky (NBP) – A. Glapiński
USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (červen) – předběžný odhad