ČR: Podíl nezaměstnaných osob v dubnu poklesl na 3,6 % z březnových 3,7 %. Devizové rezervy ČNB v dubnu poklesly na 126,77 mil. eur z březnových 129,78 mil. eur.
Německo: Spotřebitelské ceny v dubnu finálně vzrostly o 0,4 % m/m a o 7,2 % r/r.
Polsko: Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 6,75 %.
USA: Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 0,4 % m/m a o 4,9 % r/r. Meziroční růst jádrové složky inflace zpomalil na 5,5 % z březnových 5,6 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve středu i nadále odehrávalo v okolí hladiny 23,40 CZK/EUR. Později odpoledne však koruna oslabovala směrem ke 23,50 CZK/EUR. Z tuzemských statistik podíl nezaměstnaných osob v dubnu poklesl na 3,6 % a to primárně díky pozitivní sezónnosti. Meziročně je nezaměstnanost jen nepatrně vyšší (loni v dubnu 3,3 %), když se recese tuzemské ekonomiky ve druhé polovině loňského roku do situace na pracovním trhu promítla jen minimálně. Počet volných pracovních míst v dubnu setrval na 284,5 tis. V dalších měsících je prostor pro další pokles nezaměstnanosti. Statistika devizových obchodů ČNB za březen ukázala, že ČNB v březnu pátý měsíc v řadě neintervenovala. Poslední intervence ze strany ČNB proběhly naposledy loni v říjnu. Dnes ráno může koruna výrazněji reagovat na výsledek spotřebitelské inflace za duben (prognóza ČNB 13,2 % r/r), přičemž čím vyšší inflace nad prognózou ČNB, tím větší možnost posílení koruny a to platí samé i naopak. Citlivější může být koruna i na vládní balíček opatření pro stabilizaci státního rozpočtu
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se včera koruna pohybovala v rozmezí 21,25 – 21,40 CZK/USD. Výrazné ztráty až k hladině 5,20 CZK/PLN si včera koruna během dne připsala vůči polskému zlotému.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint včera posílil těsně pod hranici 370 HUF/EUR. Inflace v Maďarsku pozvolna zpomaluje, ale meziroční růst zůstává i nadále na extrémně vysokých hodnotách. Nejsilnější měnou regionu byl včera polský zlotý, který posílil pod hladinu 4,52 PLN/EUR. Polská centrální banka (NBP) včera ponechala úrokové sazby beze změny.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se až do středečního odpoledne vyčkávalo na dubnovou inflaci v USA. Dolar těsně před zveřejněním inflace posílil na 1,095 USD/EUR, ale po zveřejnění inflace (jádrová inflace v souladu s tržním konsenzem, celková inflace mírně slabší) skokově oslabil na 1,10 USD/EUR. Z dubnových dat je patrné, že v jádrové složce inflace vykazuje poměrně silnou setrvačnost, což může americký Fed v červnu výsledně rozhoupat k ještě jednomu zvýšení úrokových sazeb. Ohledně nejbližšího vývoje na eurodolaru i nadále platí obchodování v širším okolí hladiny 1,10 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (duben), Indexy cen vývozu a dovozu zboží (březen)