Válka na Ukrajině: Jednání ministrů zahraničí Ukrajiny a Ruska D. Kuleby a S. Lavrova v Turecku nepřineslo žádný pokrok v otázce možného vyhlášení příměří.
ČR: Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 1,3 % m/m a o 11,1 % r/r a v jádrové složce o 10,4 % r/r.
Eurozóna: Evropská centrální banka zrychluje ukončení programu APP a otevírá si tak cestu k rychlejší normalizaci měnové politiky.
USA: Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,8 % m/m a o 7,9 % r/r a v jádrové složce o 6,4 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 5. března činily 227 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru ve čtvrtek pohybovala primárně v rozmezí 25,20 – 25,40 CZK/EUR a v závěru odpoledne dokonce hlouběji pod 25,20. Koruně paradoxně pomohla vysoká únorová inflace, na kterou na konci března Česká národní banka možná zareaguje zvýšením hlavní úrokové sazby na 5 %. Z včera zveřejněných domácích statistik opět nepěkně překvapila inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zrychlil již na 11,1 % r/r, přičemž v meziměsíčním srovnání dále svižně rostly ceny elektřiny a plynu. Velmi silný růst inflace lze následně očekávat v březnu a to s ohledem na prudký růst cen ropy a zemního plynu na světových trzích a tím pádem i pohonných hmot. Pravděpodobnost, že se v březnu s meziroční inflací dostaneme významně nad 12 %, je velmi vysoká.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se včera obchodovalo primárně v rozmezí 22,80 – 23 CZK/USD a vůči polskému zlotému pod hladinou 5,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Středoevropským měnám nyní prospívá, že na vysokou inflaci lokální centrální banky chtějí reagovat dalším zvyšováním úrokových sazeb. Zároveň však platí, že pokud se sentiment na finančních trzích opět otočí, tak středoevropské měny začnou opět oslabovat. Maďarský forint se včera pohyboval v širokém okolí hladiny 380 HUF/EUR a polský zlotý kolem 4,80 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera vyčkávalo na výsledky klíčových událostí (schůzka ministrů zahraničí Ukrajiny a Ruska bez pozitivního výsledku, Evropskou centrální banku – ECB a americkou inflaci). Zkraje odpoledne euro po zveřejnění toho, že ECB urychluje ukončení programu nákupů cenných papírů APP, krátce posílilo nad hladinu 1,11 USD/EUR, avšak výraznější zisky si euro nepřipsalo. Tisková konference s Ch. Lagardeovou se totiž nesla v poměrně opatrném duchu a Lagardeová zdůrazňovala, že další postup ECB bude odvislý od příchozích statistik. Ke konci odpoledne se tak obchodovalo těsně nad úrovní 1,10 USD/EUR. Únorová inflace v USA tentokráte naplnila tržní odhad (7,9 % r/r).
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová produkce a stavební produkce (leden)
Německo: Index spotřebitelských cen (únor)
USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (březen) – předběžný odhad