ČR: Devizové rezervy ČNB ke konci června dosáhly 133,19 mld. eur.
Německo: Průmyslová produkce v červnu vzrostla o 8,9 % m/m (tržní odhad +8,1 % m/m). Vývoz v červnu vzrostl o 14,9 % m/m, dovoz vzrostl o 7,0 % m/m. Bilance zahraničního obchodu skončila v červnu po očištění přebytkem ve výši 14,5 mld. eur.
USA: Míra nezaměstnanosti v červenci klesla na 10,2 %. Počet pracovních míst mimo zemědělský sektor NFP v červenci vzrostl o 1,763 mil. Průměrná hodinová mzda v červenci vzrostla o 4,8 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se v pátek nepodařilo umazat čtvrteční ztráty, kdy po zasedání České národní banky (ČNB) oslabila k hladině 26,30 CZK/EUR. Převážně v blízkosti této hranice se obchodovalo až do odpoledních hodin, ke konci odpoledne začala česká měna dále oslabovat a krátce zamířila až nad hladinu 26,35 CZK/EUR. V závěru odpoledne probíhalo obchodování mírně nad hranicí 26,30 CZK/EUR. Viceguvernér České národní banky (ČNB) T. Nidetzký v pátek uvedl, že ČNB bude v nadcházejícím období tolerovat inflaci převyšující horní mez svého tolerančního pásma ve snaze podpořit tuzemskou ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí (cílem centrální banky je 2% inflace s tolerancí jednoho procentního bodu na obě strany).
USDCZK & PLNCZK: České koruně se nedařilo ani na měnovém páru s americkým dolarem, obchodování zprvu probíhalo v širším okolí hladiny 22,25 CZK/USD. Odpoledne koruna krátce oslabila až mírně nad hladinu 22,40 CZK/USD, v závěru odpoledne se jí však podařilo část ztrát umazat. Vůči polskému zlotému se obchodovalo v blízkosti hladiny 5,96 CZK/PLN, odpoledne koruna oslabila k 5,98 CZK/PLN, a v závěru odpoledne zakončila na 5,97 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 346-347 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého na měnovém páru s eurem probíhalo převážně v blízkosti hladiny 4,41 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ani v pátek příliš nedařilo euru, v odpoledních hodinách oslabilo pod hladinu 1,18 USD/EUR. Dolar si začal připisovat zisky po zveřejnění červencových dat z amerického trhu práce, která překonala tržní očekávání. Za minulý měsíc se podařilo vytvořit 1,76 mil. nových pracovních míst a zároveň došlo k poklesu míry nezaměstnanosti z 11,1 % na 10,2 %. Příjemně překvapily také statistiky z německého průmyslu, kde došlo v červnu k navýšení produkce o 8,9 % m/m. V meziročním srovnání se sice průmysl stále nachází v záporných číslech, tempo poklesu však v červnu zpomalilo na -11,7 % r/r.