Eurozóna: Evropská centrální banka rozhodla o ukončení programu APP k 1. červenci a jednoznačně potvrdila, že na červencovém zasedání (21/7) zvýší úrokové sazby.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 4. června vzrostly na 229 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru ve čtvrtek probíhalo převážně těsně pod hladinou 24,70 CZK/EUR a na nové složení bankovní rady ČNB tak koruna v podstatě již nereagovala. Z domácích statistik dnes stojí za zvýšenou pozornost květnová spotřebitelská inflace. Ve srovnání s tržním konsenzem na 15,4 % jsme pesimističtější a odhadujeme meziroční růst na 15,9 %. Čím vyšší květnová inflace, tím vyšší pravděpodobnost, že bankovní rada v závěru června ještě ve starém složení výrazněji zvýší úrokové sazby (75 – 100 bazických bodů), přičemž neméně důležitá samozřejmě kromě výše bude i struktura inflace.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru ve čtvrtek koruna oslabila a vrátila se zpět k úrovni 23,20 CZK/USD pod hladinu 23 CZK/USD a vůči polskému zlotému posilovala směrem k hladině 5,35 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera obchodování maďarského forintu s eurem stabilizovalo v rozmezí 394 – 397 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru oslabil nad hladinu 4,60 PLN/EUR, když zlotému nepomohlo to, že se podle NBP pomalu blíží ukončení cyklu zvyšování úrokových sazeb.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve čtvrtek odpoledne euro po volatilním odpoledním obchodování nakonec oslabilo na hladinu 1,065 USD/EUR, ačkoliv Evropská centrální banka (ECB) zcela jasně avizovala, že začne zvyšovat sazby. ECB bude na rozdíl od amerického Fedu nadále navyšovat svoji bilanci skrz reinvestice státních dluhopisů. ECB jinak včera zavelela k obratu měnové politiky. K 1. červenci ECB ukončí program nákupu cenných papírů (APP) a zvýšení úrokových sazeb na červencovém zasedání (21/7) je téměř jistotou. Bude se jednat o první zvýšení sazeb od r. 2011. A to ze strany ECB rozhodně není vše, když další zvýšení sazeb ECB avizovala i na září v závislosti na aktualizovaném střednědobém inflačním výhledu (zvýšení sazeb v září rovnou o 50 bazických bodů je ve hře). A do třetice k sazbám – ECB hodlá následně sazby zvyšovat i nadále a to postupně, ale setrvale. V eurozóně se tak rozjíždí cyklus zvyšování úrokových sazeb, který nemá v měnové politice po r. 2008 (určitou výjimkou je r. 2011) obdoby. Tento výhled na zvyšování sazeb ECB má však minimálně dvě otazníky. Tím prvním je to, jak se ECB zachová, pokud se v nadcházejících měsících začne výrazněji zhoršovat hospodářská aktivita v eurozóně. A za druhé, co bude ECB dělat, pokud se začnou rozevírat rizikové prémie u jihoevropských dluhopisů (zejména u Itálie), jako tomu bylo v letech 2011 a 2012.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (květen), Indexy cen vývozu a dovozu (duben)