ČR: Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu přebytkem ve výši 15,9 mld. Kč. Průmyslová produkce v březnu vzrostla o 1,7 % m/m a o 2,2 % r/r. Stavební produkce v březnu klesla o 6,0 % r/r.
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v dubnu klesl na 89,0 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera zprvu vůči euru dařilo, když posílila z hladiny 23,40 CZK/EUR na úroveň 23,35 CZK/EUR. Po poledni však postupně veškeré zisky odevzdala a zakončila opět nad hladinou 23,40 CZK/EUR. Příjemně překvapily březnové statistiky z tuzemského průmyslu, když produkce vzrostla o 1,7 % m/m a o 2,2 % r/r. Nutno však podotknout, že za tímto nárůstem stálo především navýšení výroby v automobilovém průmyslu díky zlepšení situace v rámci dodavatelských řetězců (vliv měla také nízká srovnávací základna v loňském roce). Ve většině ostatních průmyslových odvětví však došlo k poklesu, zejména v sektoru těžby a dobývání. Tržní očekávání překonal také výsledek tuzemského březnového zahraničního obchodu, kdy přebytek vzrostl na 15,9 mld. Kč (tržní odhad 15,0 mld. Kč), a to především díky vyššímu přebytku obchodu s motorovými vozidly.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruně v souhrnu nedařilo. Dopoledne sice zprvu posilovala, po poledni však v jejím případě převládl oslabující trend a v závěru odpoledne se obchodovalo nad hladinou 21,35 CZK/USD. Mírné ztráty si česká měna připsala také vůči polskému zlotému, přestože rovněž v dopoledních hodinách posilovala. Zakončila na úrovni 5,14 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint mírně posílil, když zakončil v blízkosti úrovně 371,5 HUF/EUR. Zejména v odpoledních hodinách se vůči společné evropské měně dařilo také polskému zlotému, který tak rozšířil pondělní zisky. V závěru odpoledne se obchodovalo poblíž hladiny 4,55 PLN/EUR (maxima zlotého od loňského února).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dařilo americkému dolaru. Zatímco ještě ráno se obchodovalo na úrovni 1,10 USD/EUR, postupně euro zamířilo k hladině 1,095 USD/EUR, zakončilo pak mírně nad touto úrovní. Pro další vývoj na eurodolaru bude důležité dnešní zveřejnění dubnové spotřebitelské inflace v USA.
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (duben), Devizové rezervy ČNB (duben)
Německo: Index spotřebitelských cen – finální údaj (duben)