ČR: Růst domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí podle ČSÚ zvýšen na 2,8 % r/r
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v červnu podle předběžného odhadu vzrostly o 0 % m/m a 1,2 % r/r.
Polsko: Spotřebitelské ceny v červnu podle předběžného odhadu vzrostly o 0,3 % m/m a 2,6 % r/r.
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v květnu vzrostl o 0,2 % m/m a 1,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v červnu po zpřesnění činila 98,2 bodu. Na summitu v japonské Ósace se USA s Čínou domluvily na obnovení jednaní o nové obchodní dohodě.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v závěru minulého týdne vůči euru bez potíží udržela pod hladinou 25,50 CZK/EUR, když se obchodovalo v úzkém pásmu 25,42 – 25,45. Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek zveřejnil finální odhad výkonu české ekonomiky za 1. čtvrtletí, který vylepšil na 2,8 % z předchozích 2,6 % r/r. Detailnější pohled ukazuje, že v 1. čtvrtletí pokračoval trend patrný v posledních letech, kdy podnikům rostou náklady (především mzdové), což se negativně promítá do jejich ziskovosti. Polepšily si naopak domácnosti, kterým vzrostly příjmy, což se promítlo do vyšší spotřeby domácností. Míra úspor domácností se mírně snížila. Za pozornost v pátek stála i informace Ministerstva financí o tom, jaký podíl českých dluhopisů drželi zahraniční investoři – v květnu podíl nerezidentů vzrostl na 42,27 % z dubnových 41,96 %. Zájem o poměrně vysoce úročená česká aktiva tak trvá a může být ještě umocněn v nadcházejících měsících, což by mohlo pomáhat koruně setrvat na silnějších hodnotách.
USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru koruna v pátek mírně posílila a v průběhu dne se pohybovala především kolem hladiny 22,35 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna v závěru týdne mírně ztratila, obchodování se však udrželo pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ke konci pátečního odpoledne posílil pod hladinu 323 HUF/EUR a polský zlotý pod hladinu 4,25 PLN/EUR, na nejsilnější hodnoty od loňského května.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru i v závěru minulého týdne pokračovalo obchodování v relativně úzkém pásmu 1,136 – 1,139 USD/EUR. Odpolední data z USA kurz před sobotní schůzkou D. Trumpa s Xi Jinpingem neovlivnila. Sobotní dohoda mezi USA a Čínou o znovuobnovení jednání v otázce obchodní dohody je z pohledu eurodolaru dvousečná – snížení negativního sentimentu spojeného s eskalací obchodního protekcionismu by mohlo pomoci euru, na druhé straně to znamená pro americký Fed menší tlak na snížení sazeb, z čehož by profitoval dolar.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (červen), Plnění státního rozpočtu (červen)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (červen) – finální údaj, Peněžní nabídka M3 (květen), Míra nezaměstnanosti (květen)