ČR:Maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 7,3 % m/m a o 5,8 % r/r po očištění o kalendářní vlivy.
Eurozóna:Evropská centrální banka na základě strategické revize měnové politiky bude nově uplatňovat 2% symetrický inflační cíl ve střednědobém horizontu.
Německo: V zahraničním obchodu se zbožím v květnu export vzrostl o 0,3 % m/m a import o 3,4 % m/m a obchodní bilance byla přebytková ve výši 12,6 mld. eur.
Maďarsko:Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily na 5,3 % r/r z květnových 5,1 % r/r. Jádrová složka inflace zrychlila na 3,8 % r/r z květnových 3,4 % r/r.
Polsko:Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,1 %.
USA:Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 3. července mírně vzrostly na 373 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek dále prudce oslabovala a ke konci odpoledne se pohybovala v blízkosti hladiny 25,90 CZK/EUR. Za oslabením koruny nestojí žádná zásadní změna v domácí ekonomice či postoji České národní banky, ale kombinace externích faktorů (posilování amerického dolaru a oslabování středoevropských měn, zhoršený sentiment na finančních trzích či obavy ze vzestupu mutace delta). Současné oslabení koruny proto považujeme za dočasné a v nadhledu 1-6 týdnů předpokládáme, že se koruna vrátí na hodnoty z druhé poloviny května a z června, tj. pod hladinu 25,50 CZK/EUR. Aktuální oslabení koruny nabízí podle nás zajímavou příležitost pro zajištění prodejcům eura s horizontem 1-12 měsíců.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se ve čtvrtek obchodovalo v rozmezí 21,80 – 21,90 CZK/USD a na páru s polským zlotým především v pásmu 5,68 – 5,70 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Pod prodejním tlakem se včera vůči euru nacházely i zbylé měny středoevropského regionu. Maďarský forint oslabil těsně pod hladinu 359 HUF/EUR. Polský zlotý zamířil nad úroveň 4,55 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek posilovalo a ke konci odpoledne se nacházelo v blízkosti úrovně 1,186 USD/EUR. Klíčovou událostí včera bylo zveřejnění výsledku strategické revize měnové politiky Evropské centrální banky (ECB). ECB podle předpokladů upravila vymezení inflačního cíle. Zatímco doposud byla cenová stabilita vymezena jako udržování růstu cen těsně pod 2 %, tak nově to bude 2 % růst spotřebitelských cen ve střednědobém horizontu. Zároveň ECB zdůraznila symetrii inflačního cíle, tj. že odchylky inflace pod cílem i nad cílem bude ECB považovat za nežádoucí.