ČR: Průmyslová produkce v dubnu prudce poklesla o 23,4 % m/m a o 33,7 % r/r. Stavební produkce se v dubnu snížila o 1,9 % m/m a o 4,6 % r/r. V zahraničním obchodu v dubnu vývoz poklesl o 39,3 % r/r a dovoz o 27,0 % r/r a schodek obchodní bilance činil rekordních 26,9 mld. korun.
Německo: Průmyslová produkce v dubnu poklesla o 17,9 % m/m a 25,3 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna sice v pondělí ráno krátce oslabila, avšak po zbytek dne se obchodovalo primárně na dolní straně hladiny 26,60 CZK/EUR. Včera byla zveřejněna dubnová čísla z domácí ekonomiky, která byla již plně zatížena koronavirovými opatřeními, což odnesl jak průmysl, tak i zahraniční obchod. Dvoucifernému poklesu produkce bylo naopak ušetřeno stavebnictví, když na tento sektor nedopadla paralýza domácí ekonomiky daleka tak silně. Výrazný pokles průmyslu se v dubnu očekával, avšak hloubka poklesu (23,4 % m/m) tato očekávání ještě překonala. Extrémní propad dubnového průmyslu vhodně ilustruje skutečnost, že se jedná o nejnižší objem produkce od června 2004. Pozitivem je tak alespoň fakt, že duben představuje dno, od kterého se bude průmysl v nadcházejících měsících odrážet vzhůru. Nejhůře zasaženým odvětvím byla v dubnu produkce motorových vozidel (-80,1 % r/r). Automobilky působící v ČR měly totiž i po větší část dubna zastavenou produkci a k významnému omezení činností byla nucena přistoupit i řada dalších podniků ve zpracovatelském průmyslu. Automobily se v dubnu nejenom téměř nevyráběly, ale zároveň se ani nepoptávala jejich budoucí výroba, když nové zakázky poklesly o 77,7 % r/r. Výpadek automobilového průmyslu se velmi negativně promítl i do výkonu dubnového zahraničního obchodu, když produkce automobilů a zahraniční obchod jsou významně propojené nádoby.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna na začátku týdne pohybovala primárně v rozmezí 23,50 – 23,60 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodování odehrávalo v blízkosti hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v úvodu nového týdne osciloval kolem hladiny 344 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval především v rozmezí 4,43 – 4,44 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se obchodování na úvod týdne odehrávalo v rozmezí 1,127 – 1,132 USD/EUR, což byla změna oproti volatilnímu závěru minulého týdne. Ke klidnému vývoji na eurodolaru v pondělí přispěl i téměř prázdný makroekonomický kalendář. Prudký pokles německé průmyslové produkce za duben se očekával a na obchodování neměl výraznější dopad.
Očekávaná data a události
ČR: Devizové rezervy (květen)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – finální údaj
Německo: Zahraniční obchod (duben)
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (květen)