ČR: Průmyslová produkce v únoru poklesla o 2,0 % m/m a o 2,6 % r/r. V zahraničním obchodu se zbožím v únoru vývoz vzrostl o 3,8 % r/, dovoz o 3,3 % r/r a přebytek obchodní bilance činil 22,5 mld. korun. Stavební produkce v únoru poklesla o 3,0 % m/m a o 11,0 % r/r.
Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly o 0,5 % m/m a o 1,5 % r/r.
Německo: Nové průmyslové zakázky v únoru vzrostly o 1,2 % m/m a o 5,6 % r/r.
USA: Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 3. dubna vzrostl na 744 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru včera až na výjimky pohybovala v rozmezí 25,80- 25,90 CZK/EUR. Další zisky koruny směrem k letošnímu maximu jsou pro nejbližší dny pravděpodobnější variantou. Čtvrtek byl bohatý na domácí makroekonomické statistiky. Únorová čísla z průmyslu byla slabší, než se očekávalo a průmyslová produkce poklesla jak v meziměsíčním, tak i meziročním srovnání. K poklesu produkce v únoru výrazně přispěl automobilový sektor, když se výroba motorových vozidel meziročně snížila o 8 %. Významně k tomu přispěla omezení na straně nabídky, především prodlevy v dodávkách. Pozitivem je, že poptávka v průmyslu je silná, když nové zakázky meziročně vzrostly o 6,7 %. Problémy v automobilovém sektoru se do únorového zahraničního obchodu výrazně nepromítly. Přebytek bilance s motorovými vozidly byl v únoru kladný ve výši 40,7 mld. korun, a i výsledný přebytek zahraničního obchodu ve výši 22,5 mld, korun víceméně naplnil tržní odhad. V únoru se nedařilo stavebnictví, a to především kvůli přetrvávajícímu útlumu pozemního stavitelství.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se ve čtvrtek obchodovalo v rozmezí 21,70 – 21,80 CZK/USD. Z technického pohledu jsou nyní pravděpodobné další zisky koruny v nadcházejících dnech. Vůči polskému zlotému koruna oslabila lehce pod hladinu 5,70 CZK/PLN.
EURHUF&EURPLN: Zbylé středoevropské měny vůči euru ve čtvrtek posilovaly. Maďarský forint odpoledne testoval hladinu 358 HUF/EUR. Nejvýraznější zisky si přispal polský zlotý, který zamířil až na úroveň 4,54 PLN/EUR a od začátku dubna dokázal vůči euru vymazat velkou část březnových ztrát.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek obchodování odehrávalo těsně pod hladinou 1,19 USD/EUR a v závěru odpoledne dokázalo euro posílit. Pásmo 1,19 – 1,20 USD/EUR přestavuje z pohledu eura silné pásmo tzv. rezistence a další posilování eura v nejbližších dnech bude pravděpodobně problematické.
Očekávaná data a události
Německo: Průmyslová produkce (únor), Zahraniční obchod (únor)
Polsko: Tisková konference k dubnovému zasedání tamní centrální banky (NBP)