ČR: Průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla ve 4. čtvrtletí o 6,7 % r/r, po očištění o inflaci o 3,6 % r/r.
Německo: Nové průmyslové zakázky v lednu vzrostly o 5,5 % m/m (tržní odhad 1,4 %).
USA: V únoru bylo vytvořeno 273 tis. pracovních míst mimo zemědělský sektor NFP (tržní odhad 175 tis.). Míra nezaměstnanosti se v únoru snížila na 3,5 % (z 3,6 %). Bilance zahraničního obchodu v lednu skončila schodkem ve výši 45,3 mld. USD.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna vůči euru nejprve v pátek dopoledne oslabovala až nad hladinu 25,45 CZK/EUR, později se jí však podařilo tyto ztráty umazat a zamířila opět pod 25,40 CZK/EUR. Pátek patřil zejména domácím statistikám průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí. Tempo růstu mezd v závěru loňského roku zpomalilo, zároveň zrychlila i spotřebitelská inflace. Výsledkem tak byl nejslabší růst hrubé měsíční reálné průměrné mzdy od 1. čtvrtletí 2017. V souhrnu za celý rok 2019 pak průměrná nominální mzda vzrostla o 7,1 % na 34 125 Kč a reálný růst činil 4,2 %. Tahounem mzdového růstu byl veřejný sektor, jednoznačně nejvyšší nárůst byl patrný ve školství (16,2 % r/r). V letošním roce budou pokračovat trendy z loňského roku. Rychleji porostou platy ve veřejném sektoru, dojde k mírnému poklesu zaměstnanosti a reálný růst mezd s ohledem na vysokou inflaci dále zvolní.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruně podařilo opět posílit a v závěru odpoledne zamířila do okolí hladiny 22,45 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým probíhalo obchodování kolem hladiny 5,91 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v pátek od dopoledních hodin postupně posiloval a zamířil až k hladině 335 HUF/EUR. Na měnovém páru polského zlotého a eura probíhalo obchodování převážně v rozmezí 4,29-4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek i nadále dařilo euru, již v dopoledních hodinách posílilo mírně nad hladinu 1,13 USD/EUR. Překvapením byly v závěru minulého týdne zejména lednové statistiky z Německa týkající se průmyslových zakázek, jejichž růst výrazně překonal tržní očekávání. Jedná se o nejvyšší růst od července 2014, přispěl k tomu zejména výrazný nárůst zakázek v segmentu letectví a strojírenství. Objem domácích zakázek sice poklesl o 1,3 %, zahraniční zakázky však vzrostly o 10,5 % (eurozóna + 15,1 %, ostatní země + 7,8 %).
Očekávaná data a události
ČR: Obchodní bilance (leden), Podíl nezaměstnaných osob (únor), Devizové rezervy ČNB (únor)
Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix (březen)
Německo: Průmyslová produkce (leden), Obchodní bilance (leden), Běžný účet platební bilance (leden)