ČR: Podíl nezaměstnaných osob v lednu vzrostl na 3,9 % z prosincových 3,7 %.
Polsko: Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 6,75 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Po mírném oslabení koruny na začátku týdne obchodování sklouzlo do bočního trendu cca 23,75 – 23,85 CZK/EUR. Na tuzemské makrostatistiky koruna reaguje minimálně a potenciálně větší pohyby lze očekávat až v pátek, po zveřejnění lednové inflace CPI, alternativně dříve, pokud začne opět výrazněji posilovat americký dolar a dojde k nárůstu rizikové averze na finančních trzích. Domácí makroekonomický kalendář ve středu pokračoval zveřejněním lednové nezaměstnanosti, respektive podílem nezaměstnaných osob PNO (nárůst na 3,9 %). Za růstem nezaměstnanosti stály téměř výhradně sezonní faktory. Proběhnuvší hospodářská recese ve druhé polovině loňského roku se do situace na pracovním trhu téměř nepromítla a jedinou hmatatelnější stopou poklesu ekonomiky je zatím snižující se nabídka volných pracovních míst, když poprvé od března 2018 je více nezaměstnaných než nabízených míst.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči americkému dolaru se ve středu stabilizovalo v rozmezí 22,10 – 22,20 CZK/USD a vůči polskému zlotému na horní straně hranice 5 CZK/PLN. Další posilování koruny vůči zlotému může být s ohledem na důležité technické úrovně (5 CZK/PLN) problematické.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ve středu posílil pod hladinu 390 HUF/EUR a kompletně vymazal ztráty z úvodu tohoto týdne. Posílil rovněž polský zlotý, který se v průběhu dne pohyboval v rozmezí 4,72 – 4,75 PLN/EUR. Zasedání Polské centrální banky (NBP) nic nového nepřineslo, když úrokové sazby byly ponechány beze změny s hlavní sazbou na 6,75 %. NBP se nachází ve fázi vyčkávání na to, jaká budou chodit data z polské ekonomiky. Na definitivní potvrzení toho, že NBP ukončuje cyklus zvyšování sazeb, je ještě příliš brzy a na spekulace o tom, že NBP začne sazby ke konci roku snižovat rovněž.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo ve středu primárně o hledání směru v rozmezí 1,072 – 1,076 USD/EUR a vyčkávání na důležitější makroekonomická data. Na rozdíl od předchozích dnů již dolar nevytvářel nová maxima. Makro kalendář v eurozóně i v USA byl včera prázdný a odpoledne s kurzem eurodolaru významněji nepohnuly ani projevy amerických centrálních bankéřů (Williams, Barr). Dnes bude stát za pozornost odložený odhad lednové německé inflace.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen (leden) – předběžný odhad
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 4/2)