ČR: Maloobchodní tržby v prosinci vzrostly o 3,3 % r/r (po očištění o 1,5 % r/r), meziměsíčně klesly o 1,0 %. Devizové rezervy ČNB v lednu skončily přebytkem ve výši 157,04 mld. eur. Podíl nezaměstnaných osob v lednu mírně vzrostl na 3,6 %.
Polsko: Tamní centrální banka (NBP) na svém zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 2,75 %.
USA: Bilance zahraničního obchodu skončila v prosinci schodkem ve výši 80,7 mld. USD. Index optimismu mezi malými podniky NFIB v lednu mírně klesl na 97,1 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna sice v ranních hodinách na měnovém páru s eurem posílila pod hladinu 24,20 CZK/EUR, již od dopoledních hodin však začal v jejím případě převládat oslabující trend, zisky odevzdala a zakončila nad hladinou 24,25 CZK/EUR. Oproti pondělku tak mírně oslabila. Včerejšek patřil prosincovým statistikám z tuzemského maloobchodu. Tržby v závěru roku oproti listopadu poklesly o 1 % a v meziročním srovnání po očištění vzrostly pouze o 1,5 %. Částečně to lze vysvětlit tím, že české domácnosti začaly na Vánoce nakupovat o něco dříve, což se pozitivně promítlo do maloobchodu v říjnu a v listopadu. Zároveň se ale mohly v závěru roku více prohloubit obavy domácností z vysoké inflace, což v prosinci signalizovala i spotřebitelská důvěra. V souhrnu za celý loňský rok tržby vzrostly jen o 4,4 %, což vzhledem k vývoji v roce 2020 není nijak závratný růst. Zveřejněn byl také lednový podíl nezaměstnaných osob, který vzrostl na 3,6 % z prosincových 3,5 %, k čemuž přispěly výhradně sezónní faktory. Situace na domácím pracovním trhu zůstává pozitivní a je i nadále charakterizována vyšším počtem nabízených volných pracovních míst (v lednu 351,7 tis.) než počtem nezaměstnaných (267,1 tis.). V dalších měsících, především od března, lze proto očekávat postupný pokles nezaměstnanosti (PNO). Rizikem je výraznější ochlazení domácí poptávky kvůli vysoké spotřebitelské inflaci s následným negativním dopadem na pracovní trh.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se včera příliš nedařilo ani vůči dolaru, když odevzdala velkou část pondělních zisků. Na konci odpoledne se na tomto měnovém páru obchodovalo na úrovni 21,25 CZK/USD. Ztráty si česká měna připsala také na měnovém páru s polským zlotým, krátce zamířila na hladinu 5,36 CZK/PLN. Později část ztrát umazala a zakončila mírně pod touto úrovní.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera vůči euru mírně oslabil maďarský forint, v závěru odpoledne probíhalo obchodování na úrovni 354 HUF/EUR. Polská centrální banka (NBP) na svém zasedání přistoupila dle očekávání k navýšení hlavní úrokové sazby o 50 bazických bodů na 2,75 %. Jednalo se přitom o již páté zvýšení v řadě, a to ve snaze zmírnit rostoucí inflaci. Polský zlotý sice po tomto zasedání oslabil na úroveň 4,545 PLN/EUR, později odpoledne však v jeho případě převládal posilující trend a část ztrát umazal.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo převážně v rozmezí 1,140 – 1,143 USD/EUR, v souhrnu mírně posílil americký dolar.