ČR: Průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 3,1 % m/m a o 0,5 % r/r. Stavební produkce v listopadu klesla o 0,3 % m/m a o 0,8 % r/r. Bilance zahraničního obchodu skončila v listopadu schodkem ve výši 25,5 mld. Kč.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v prosinci dle předběžného odhadu klesly o 0,3 % m/m, meziročně vzrostly o 9,2 %. Spotřebitelská důvěra v prosinci dle finálních dat vzrostla na -22,2 b. Index ekonomického sentimentu v prosinci vzrostl na 95,8 b. Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 0,8 % m/m, meziročně klesly o 2,8 % r/r.
Německo: Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 1,1 % m/m, meziročně však klesly o 5,9 %. Průmyslové zakázky v listopadu klesly o 5,3 % m/m.
USA: V prosinci bylo vytvořeno 223 tis. pracovních míst NFP. Míra nezaměstnanosti se v prosinci snížila na 3,5 %. Průmyslové zakázky v listopadu klesly o 1,8 % m/m. Index ISM v sektoru služeb v prosinci klesl na 49,6 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru s eurem koruna mírně posílila, když zakončila v blízkosti hranice 24,0 CZK/EUR. Ve večerních hodinách pak v reakci na vývoj na eurodolaru mířila hlouběji pod tuto úroveň. Za pozornost v pátek stálo zveřejnění listopadové průmyslové produkce, která oproti říjnu vzrostla o 3,1 % a částečně tak kompenzovala slabá říjnová čísla. Do meziročního srovnání již pomalu přestává vstupovat velmi nízká statistická základna z loňského roku, která souvisela s výpadkem produkce automobilů. K meziměsíčnímu růstu produkce přispívala především výroba motorových vozidel (+15,9 %). Pohled na další odvětví zpracovatelského průmyslu již tak optimistický není. Hodnota nových zakázek v listopadu meziročně vzrostla o 9,8 %, ale jejich vývoj začíná zpomalovat a nelze zapomínat na to, že nové zakázky jsou udávány v běžných cenách a jsou tak zkresleny vysokou inflací. Zveřejněný záznam ze zasedání ČNB pak ukazuje, že bankovní rada je připravena zvýšit sazby, pokud výrazně zdraží zboží či služby, nebo dojde k proinflačnímu působení fiskální politiky.
USDCZK & PLNCZK: Koruna posílila také vůči americkému dolaru, když zakončila na úrovni 22,65 CZK/USD. České měně se v pátek dařilo také na měnovém páru s polským zlotým, směřovala k hladině 5,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si zisky vůči euru připsal maďarský forint, po poledni v jeho případě převládl posilující trend a zavíral na hladině 395,5 HUF/EUR. Zlotý naopak prohloubil čtvrteční ztráty a na konci odpoledne se obchodovalo těsně nad hranicí 4,70 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro zcela umazalo čtvrteční ztráty a zakončilo na hladině 1,060 USD/EUR. Zveřejněna byla prosincová spotřebitelská inflace v eurozóně (která meziročně zpomalila výrazně více, než se čekalo a je tak nejnižší za poslední 4 měsíce), data z amerického pracovního trhu NFP (kdy počet pracovních míst překonal očekávání, ale tempo růstu zpomaluje a je nejnižší od prosince 2020), míra nezaměstnanosti v USA (která se snížila a překonala tak tržní očekávání) a americký index ISM ve službách (který výrazně zklamal a ukazuje na první pokles od května 2020 – aktivita sice rostla, ale prudce klesly objednávky, rychleji se snižovaly zásoby a klesla také zaměstnanost).
Očekávaná data a události
ČR: HDP – finální údaj (3. čtvrtletí), Podíl nezaměstnaných osob (prosinec), Devizové rezervy ČNB (prosinec)