ČR: Maloobchodní tržby v září klesly o 0,4 % m/m a o 4,0 % r/r. Devizové rezervy ČNB skončily na konci října přebytkem ve výši 128,91 mld. eur.
Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců v září vzrostly o 0,5 % m/m, meziročně klesly o 12,4 %.
Německo: Průmyslová produkce v září klesla o 1,4 % m/m.
Polsko: Devizové rezervy skončily na konci října přebytkem ve výši 165,84 mld. eur.
USA: Bilance zahraničního obchodu skončila v září schodkem ve výši 61,5 mld. USD.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera stejně jako v úvodu týdne na měnovém páru s eurem nedařilo a prohloubila tak předešlé ztráty. V průběhu dne postupně zamířila z hladiny 24,55 CZK/EUR nad úroveň 24,60 CZK/EUR na konci odpoledne. Maloobchodní tržby bez prodejů aut v září i nadále meziměsíčně a meziročně klesaly. V meziměsíčním srovnání došlo k poklesu o 0,4 % (nepotravinářské zboží -0,8 % m/m, potraviny -0,5 % m/m, pohonné hmoty +1,5 % m/m), meziročně pak došlo k prohloubení poklesu tržeb ze srpnových -2,8 % na 4,0 % v září. Tempo poklesu se prohloubilo v důsledku snížení prodejů nepotravinářského zboží (-5,9 % r/r) a potravin (-4,1 % r/r), tržby za pohonné hmoty naopak vzrostly (+4,5 % r/r).
USDCZK & PLNCZK: České měně se nedařilo ani vůči americkému dolaru, kdy rovněž prohloubila předešlé ztráty. Zatímco ještě ráno se obchodovalo pod hranicí 23,0 CZK/USD, odpoledne koruna zakončila na úrovni 23,05 CZK/USD (krátce přitom oslabila až k hladině 23,10 CZK/USD). Pondělní ztráty se koruně nepodařilo umazat ani na měnovém páru s polským zlotým, v závěru odpoledne se pohybovala nad hladinou 5,50 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který umazal předešlé ztráty a posílil na hladinu 378 HUF/EUR. Polskému zlotému se naopak vůči společné evropské měně příliš nedařilo, v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 4,46 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dařilo americkému dolaru, který v průběhu dne posílil pod hladinu 1,070 USD/EUR. Zklamáním pro euro byla zářijová čísla z německé průmyslové produkce, která se meziměsíčně propadla o 1,4 % (tržní odhad -0,1 %). Jde o již čtvrtý meziměsíční pokles produkce v řadě, což jen potvrzuje slábnoucí německou ekonomiku. Člen bankovní rady Fedu N. Kashkari uvedl, že americká ekonomika se ukazuje jako velmi odolná, což je dobrá zpráva, zároveň má Fed však před sebou, co se týče inflace ještě hodně práce. Jeho komentáře naznačily, že se stále přiklání k opětovnému zvýšení sazeb.
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (říjen)
Eurozóna: Maloobchodní tržby (září)
Německo: Index spotřebitelských cen – finální údaj (říjen)
Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP)
USA: Projevy členů Fedu (Powell, Cook, Williams, Barr, Jefferson)