Akcenta top

Ranní zprávy 08.11.2022

Ranní zprávy 08.11.2022
CZ2022_11_08

Klíčové události

  • ČR: Stavební produkce se v září meziročně snížila o 3,7 procenta. Průmyslová produkce naopak o 8,3 procenta vzrostla. Zahraniční obchod v témže měsíci skončil schodkem ve výši 13,9 miliardy korun.
  • Eurozóna: Šéfka ECB Christine Lagardeová ve svém pondělním projevu uvedla, že urychlení přechodu na obnovitelné energetické zdroje „může značně omezit nárůsty cen energií“.
  • Německo: Průmyslová produkce v září meziměsíčně narostla o 0,6 procenta.
  • Polsko: Tamní centrální banka měla na konci října k dispozici devizové rezervy v objemu 152,49 miliardy eur.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Český statistický úřad zveřejnil během pondělí údaje ohledně vývoje zářijové průmyslové produkce. Ta sice oproti srpnu o 0,2 procenta poklesla, meziročně ale byla naopak o 8,3 procenta vyšší. Nejnovější čísla týkající se tuzemského průmyslu jsou i nadále zatížena řadou specifik. Dominantní podíl na jeho celkové produkci mají automobily, když v meziročním srovnání je navíc jejich výroba zkreslována velmi nízkou statistickou základnou z loňska. Dalším specifikem je nesoulad mezi vývojem celkové průmyslové produkce a indexy podnikatelských nálad (například PMI). Zatímco PMI již několik měsíců v řadě ukazuje na prudké zhoršení provozních podmínek a pokles výroby a nových zakázek, tak tvrdá data z průmyslu v podobě průmyslové produkce vycházejí výrazně lépe. V historii nenajdeme období, kdy by indexy podnikatelských nálad korespondovaly s celkovou výrobou méně, než je tomu právě teď. A v neposlední řadě nižší vypovídací schopnost mají nyní i zmínění nové zakázky, a to jak kvůli srovnávací základně, tak i z důvodu vysoké inflace – nové zakázky jsou uváděny v běžných cenách. Samotná zářijová čísla z průmyslu lze sice interpretovat jako poměrně pozitivní, ale výhled na další měsíce již zdaleka tak optimistický není. V souhrnu za letošní rok pak lze počítat s růstem průmyslové produkce o necelá dvě procenta. A jaká situace panovala během včerejška na devizových trzích? Z pohledu české koruny příznivá, neboť na měnovém páru s eurem nadále posilovala a uzavřela kurzem 24,32 CZK/EUR. To je její nejlepší výsledek od poloviny srpna.
  • USDCZK& PLNCZK: Ve velice podobném duchu se neslo i obchodování na měnovém páru koruny s americkým dolarem. I zde česká měna posilovala, přičemž se dostala také až na kurz 24,32 CZK/USD. V případě toho devizového trhu, kde se směnuje za polský zlotý, už ale k žádným změnám nedošlo. Ranní i odpolední kurz zůstaly stejné, tedy na úrovni 5,20 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Také maďarský forint vstoupil do dalšího obchodního týdne úspěšně. Zatímco ráno stálo na tamních trzích jedno euro 402,6 forintu, pozdě odpoledne se kurz zastavil na hodnotě 400,3 HUF/EUR. A konečně, posílil i polský zlotý. Jeho zavírací kurz činil 4,677 PLN/EUR.
  • EURUSD: Euro si svoji včerejší bilanci částečně napravilo na páru s dolarem. Zejména díky jeho dopoledním ziskům se mu podařilo dostat na cenovou paritu, tedy do situace, kdy kurz činí přesně 1,000 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Maloobchodní tržby (září), míra nezaměstnanosti (říjen), devizové rezervy (říjen).
  • Eurozóna: Maloobchodní tržby (září).
  • Polsko: Maloobchodní tržby (říjen).
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností