ČR: Průmyslová produkce v srpnu poklesla o 0,9 % m/m a o 5,5 % r/r a stavební produkce o 1,4 % m/m, respektive o 9,7 % r/r. V zahraničním obchodu v srpnu vývoz klesl o 5,4 % r/r a dovoz o 4,9 % r/r při kladné obchodní bilance ve výši 7,6 mld. korun.
Německo: Průmyslová produkce v srpnu poklesla o 0,2 % m/m a o 9,6 % r/r.
Polsko: Tamní centrální banka (NBP) ponechala hlavní úrokovou sazbu na 0,10 %.
USA: Záznam ze zářijového zasedání americké centrální banky (Fed) ukázal, že centrální bankéři mají obavy z nedostatečné podpory fiskální politiky.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu oslabila a během odpoledne se obchodování stabilizovalo kolem hladiny 27,10 CZK/EUR. Srpnová makroekonomická čísla mírně zklamala. Průmysl se po předchozích růstových měsících v srpnu zasekl, což se projevilo i v poklesu vývozu a nižším přebytku obchodní bilance. Vývoj nových průmyslových zakázek pro závěr roku bohužel příliš šancí na významnější růst produkce nedává. Poměrně silný pokles si v srpnu připsalo i stavebnictví, kde sice nechybí zakázky (to platí primárně pro inženýrské stavitelství), ale citelně chybí zahraniční pracovníci. Ve druhé polovině týdne sice nelze zcela vyloučit, že se koruna krátce vydá hlouběji pod „27“, avšak rizika ve prospěch slabší koruny aktuálně jednoznačně převažují. Nervozita na finančních trzích se začíná opět zvyšovat a pravděpodobnost dalšího přitvrzení proti-covidových opatření v ČR rovněž. Rychle rostoucí sedmidenní klouzavý průměr počtu nově nakažených vede bohužel českou ekonomiku směrem do Izraele z čehož česká měna může jen sotva profitovat.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se ve středu obchodovalo v okolí hladiny 23 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna oslabila o necelé 3 haléře a v závěru odpoledne se nacházela v blízkosti úrovně 6,05 CZK/PLN. Koruna byla včera nejslabší měnou regionu.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru posílil pod hladinu 360 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval v rozmezí 4,475 – 4,49 PLN/EUR. Zasedání tamní centrální banky (NBP) kurz zlotého významnější neovlivnilo.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v průběhu středy opatrně posilovalo a během odpoledne se obchodování stabilizovalo v rozmezí 1,175 – 1,178 USD/EUR. Nálada na finančních trzích se během dne zlepšila, když trh zpracovával zprávu prezidenta D. Trumpa, že další fiskální balík na podporu americké ekonomiky před listopadovými prezidentskými volbami nebude. Hozená rukavice je tak opět na straně Americké centrální banky (Fed) a ve 4. čtvrtletí nelze vyloučit, že Fed ještě zvýší objem nakupovaných cenných papírů ze současných 120 mld. dolarů měsíčně.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (srpen)
Eurozóna: Záznam z posledního zasedání Evropské centrální banky
Německo: Zahraniční obchod (srpen)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 3. října)