ČR: Maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 0,5 % m/m a o 3,1 % r/r (po očištění o 5,5 % r/r).
Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí dle finálních dat vzrostl o 2,2 % k/k a o 14,3 % r/r. Index ekonomického sentimentu ZEW v září klesá na 31,1 b.
Německo: Průmyslová produkce v červenci vzrostla o 1,0 % m/m. Index ekonomického sentimentu ZEW v září klesá na 26,5 b. Dílčí index hodnocení současných podmínek roste na 31,9 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna sice zprvu vůči euru krátce zamířila do okolí hladiny 25,35 CZK/EUR a umazala tak ztráty z úvodu týdne, v průběhu odpoledne však ztráty dále prohloubila oslabením na úroveň 25,45 CZK/EUR. Na konci odpoledne se pak obchodovalo mírně pod hladinou 25,40 CZK/EUR. Včerejšek patřil tuzemským statistikám červencových maloobchodních tržeb, jejichž meziroční růst mírně zpomalil na 5,5 %. I tak lze však hovořit o velmi solidním výsledku. Efekt nízké statistické základny z loňského jara totiž již téměř vyprchal, což se samozřejmě podepisuje do nižší meziroční dynamiky. Nejrychlejší meziroční růst tržeb si v červenci připsaly internetové obchody (15,3 %). Meziroční tempo prodejů přes internet sice v posledních měsících zpomalilo, což je však především důsledek extrémně silné statistické základny z loňského roku. Rozhodně tak na základě červencových čísel nelze říct, že poptávka nákupů zboží přes internet slábne. Naopak trend přesunu nákupů zboží z kamenných obchodů na internet a prostřednictvím zásilkové služby pokračuje.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se včera koruně příliš nedařilo. Ještě v dopoledních hodinách se obchodovalo v okolí hladiny 21,35 CZK/USD, později však česká měna oslabila mírně pod hranici 21,45 CZK/USD. Mírné ztráty si koruna připsala také vůči polskému zlotému a odevzdala tak pondělní zisky, když zakončila na hladině 5,62 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo ani maďarskému forintu, který oslabil nad úroveň 348,5 HUF/EUR. Polský zlotý vůči společné evropské měně naopak včera umazal část pondělních ztrát, na konci odpoledne se obchodovalo v okolí hladiny 4,515 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo převážně americkému dolaru, který zamířil z okolí hladiny 1,188 USD/EUR pod úroveň 1,185 USD/EUR. Příjemně včera potěšila finální zpráva evropského statistického úřadu Eurostat, dle které hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí v Evropské unii i eurozóně vzrostl více, než předpokládaly původní odhady. Zklamala naopak zářijová data z průzkumu ekonomického sentimentu ZEW v Německu i celé eurozóně, který tržní očekávání nenaplnil a zamířil na nejslabší hodnoty od loňského jara. Stalo se tak kvůli nárůstu pesimismu, co se týče očekávaného vývoje v následujících měsících (nikoli tedy v souvislosti s hodnocením současné situace, které se naopak vylepšilo).