ČR: Průmyslová a stavební produkce si v červnu meziročně polepšily o 0,9, respektive 1,0 procenta. Co se jejich meziměsíčního srovnání týče, zde statistici evidují 0,9- a 2,5procentní nárůst. Zahraniční obchod skončil v témže měsíci přebytkem ve výši 18,2 miliardy korun.
Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix se aktuálně drží na úrovni -18,9 bodu.
Německo: Průmyslová produkce v červnu zaostala za svým loňským výsledkem o 1,83 procenta. Ve srovnání s květnem si pak pohoršila o 1,5 procenta.
Polsko: Objem devizových rezerv tamní centrální banky činil na konci července 164,8 miliardy eur.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Hlavní včerejší zprávou bylo zveřejnění statistik červnového vývoje stavebnictví a průmyslu. Průmyslová produkce v Česku vzrostla o 0,9 procenta, a to jak v meziměsíčním, tak i v meziročním srovnání. Ovšem zatímco produkce skončila v černých číslech, vývoj nových zakázek byl po květnu opět slabý, když meziročně poklesly o 5,8 procenta. Co se meziročního pohledu na vývoj průmyslu týče, ten ukazuje víceméně neměnný obrázek. I v červnu k růstu produkce dominantně přispívala výroba automobilů a ostatních dopravních prostředků a v menší míře strojírenství či produkce elektrických zařízení. Produkce ve většině průmyslových odvětví ale meziročně poklesla. Výhled na druhou polovinu letošního roku není příliš pozitivní a je otázkou, jak moc se začnou slabé výsledky podnikatelských nálad (především PMI) promítat i do tvrdých čísel v podobě průmyslové produkce. I přes poměrně pozitivní první polovinu roku očekávám pokles průmyslu mezi nulou až jedním procentem, přičemž při pokračujícím propadu zakázek bude celkový pokles průmyslu ještě hlubší. Pokud jde o vývoj na devizových trzích, tam se koruně zadařilo. Vůči euru si v pondělí polepšila o tři haléře na 24,25 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj byl přitom k vidění rovněž na páru s americkým dolarem. I zde tuzemská měna, především zásluhou silného odpoledne, upevnila svoji pozici na 22,04 CZK/USD. Jediným sledovaným trhem, kde koruna včera neposílila – ovšem ani neoslabila -, byl ten, na němž se směňuje za polský zlotý. Kurz zůstal na hodnotě 5,47 PLN/CZK.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint na začátek nového srpnového týdne posílil, a to citelně – z ranních 390,5 HUD/EUR na pozdějších 388,2 HUF/EUR. A vydařený den středoevropských měn potvrdil svým výkonem též polský zlotý, který upevnil na 4,429 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru to chvíli vypadalo na triumf eura, nakonec ale zvítězil dolar, jenž posílil na hladinu 1,100 USD/EUR.