ČR: Maloobchodní tržby v dubnu klesly po očištění o 4,8 % m/m a o 10,9 % r/r (bez očištění o 10,6 % r/r). Podíl nezaměstnaných osob v květnu vzrostl na 3,6 % (z dubnových 3,4 %).
Německo: Nové průmyslové zakázky v dubnu klesly o 25,8 % m/m (tržní odhad -19,7 % m/m).
USA: Míra nezaměstnanosti se v květnu snížila na 13,3 %. Mimo zemědělský sektor NFP bylo v květnu vytvořeno 2,5 mil. pracovních míst (očekáván pokles o 7,5 mil.).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V pátek v dopoledních hodinách koruna vůči euru oslabovala nad hladinu 26,65 CZK/EUR, později se jí ale podařilo tyto ztráty umazat a v závěru odpoledne se obchodovalo v blízkém okolí hladiny 26,55 CZK/EUR. Páteční den patřil dubnovým statistikám tuzemských maloobchodních tržeb, které v tomto měsíci v důsledku koronavirové krize klesly o rekordních 10,6 % r/r (s očištěním o 10,9 % r/r). Úplné nebo částečné uzavření prodejen mělo největší dopad na segment oděvů a obuvi (pokles tržeb o 81,1 % r/r). Výrazný propad zaznamenaly také prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (-55,1 % r/r), specializované obchody s potravinami (-40,9 % r/r) či elektronikou (-28,3 % r/r). Významně si naopak polepšili internetoví prodejci, jejichž tržby vzrostly o 47,5 % r/r. Je však třeba podotknout, že dubnový pokles maloobchodu není v porovnání s tržním očekáváním (-20,0 % r/r) tak výrazný. S ohledem na uvolňující se opatření budou v květnu k vidění již výrazně lepší čísla a v meziměsíčním srovnání lze očekávat poměrně výrazný růst tržeb. Meziročně však maloobchod i v květnu skončí v červených číslech.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v dopoledních hodinách oslabovala nad hladinu 23,50 CZK/USD. V průběhu odpoledne sice část těchto ztrát umazala, udržet čtvrteční zisky si však nedokázala. Ke konci odpoledne se obchodovalo nad hladinou 23,45 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna již v ranních hodinách posílila pod hranici 6,00 CZK/PLN, kde probíhalo obchodování i po zbytek dne.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru mírně posílil, v závěru odpoledne se obchodovalo pod hladinou 344 HUF/EUR. Polský zlotý v pátek dopoledne oslaboval nad úroveň 4,45 PLN/EUR, později část ztrát umazal.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro nejprve oslabovalo pod hranici 1,130 USD/EUR, v závěru odpoledne však část ztrát umazalo a zamířilo nad tuto hladinu. V pátek příliš nepotěšila data z německého průmyslu, kde v důsledku koronavirové krize v dubnu poklesl počet zakázek o 25,8 % m/m. Jedná se přitom o nejvyšší propad od roku 1991, kdy se tyto statistiky začaly zveřejňovat. K poklesu došlo jak v rámci domácí (-22,3 % m/m) tak zahraniční poptávky (-28,1 % m/m). Tržní očekávání pak naopak výrazně předčily statistiky z amerického pracovního trhu, kde v květnu došlo k vytvoření 2,5 mil. pracovních míst mimo zemědělský sektor, ačkoli trh očekával výrazný propad o 7,5 mil. (po zániku 20,7 mil. pracovních míst v dubnu).
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce (duben), Obchodní bilance (duben), Devizové rezervy ČNB (květen)