ČR: Maloobchodní tržby v únoru meziročně poklesly o 5,8 %, devizové rezervy ČNB dosáhly v březnu výše 138,79 miliard korun, podíl nezaměstnaných osob se v témže měsíci pohyboval na hranici 4,2 %.
Eurozóna: Kompozitní index PMI dosáhl během minulého měsíce úrovně 53,2 bodu, index PMI v sektoru služeb se pak v březnu zastavil na hodnotě 49,6 bodu.
Německo: Kompozitní index PMI se v březnu vyšplhal na úroveň 57,3 bodu, index PMI v sektoru služeb se v tom samém měsíci zastavil níž, konkrétně na hranici 51,5 bodu.
Polsko: Centrální banka (NBP) zachovala základní úrokové sazby na stejné úrovni jako v posledních měsících, tedy na hranici 0,10 %, výše devizových rezerv NBP dosáhla v březnu hodnoty 134,81 miliardy zlotých.
USA: Zahraniční obchod skončil v únoru schodkem v celkové výši 71,1 miliardy dolarů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Vládní restrikcese promítly do maloobchodu negativně i v únoru, když řada jeho segmentů měla nuceně omezenou činnost. Právě s ohledem na ně lze však samotná únorová čísla hodnotit pozitivně. Oproti lednu maloobchodní tržby vzrostly o 2,8 % a v meziročním srovnání po očištění o kalendářní vlivy činil jejich pokles jen 3 % (bez očištění meziroční pokles činil 5,8 %). Tento slušný výsledek, samozřejmě s ohledem na vládní opatření, lze vysvětlit realizací spotřebitelské poptávky skrze nákupy na internetu. V březnu však můžeme očekávat zpomalení meziroční dynamiky těchto nákupů, a to kvůli vysoké srovnávací základně z března 2020. Ten byl totiž prvním měsícem, kdy došlo k jejich razantnímu nárůstu. A jak se během středy vyvíjela situace na devizových trzích? Pro českou korunu celkem pozitivně, alespoň pokud jde o její pozici vůči euru. I přes drobné ranní zaváhání totiž tuzemská měna stlačila kurz až na hodnotu 25,83 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: A v podstatě jak přes kopírák vypadala situace rovněž na měnovém páru s americkým dolarem. I zde koruna na úvod nového dne zaváhala, v jeho zbytku ale začala posilovat, díky čemuž byl odpoledne jeden dolar k dostání za 21,7 Kč – nejméně od zhruba poloviny března. V případě devizového trhu, kde se koruna směňuje za polský zlotý a naopak, kurz celý den osciloval. Ovšem nakonec i zde dokázala koruna svoji pozici upevnit, a to konkrétně na hodnotu 5,65 CZK/PLN.
EURHUF&EURPLN: Dařilo se i maďarské měně. Ráno bylo euro k dostání za 360,8 forintu, odpoledne už jen za 358,7 HUF/EUR. Ovšem ani polský zlotý nezůstal pozadu – během středy totiž stačil kurz na úroveň 4,57 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru pro změnu tahalo za delší konec provazu euro, jež bylo na konci dne k dostání za 1,19 dolaru.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová produkce (únor), zahraniční obchod se zbožím (únor), stavebnictví (únor).
Eurozóna: Index cen výrobců (únor), vyjádření ECB týkající se jí realizované monetární politiky.
Německo: Tovární objednávky (únor).
USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, projev šéfa Fedu Jeroma Powella.