ČR: Devizové rezervy České národní banky na konci února skončily přebytkem ve výši 127,41 mld. eur.
Německo:Průmyslové zakázky v lednu vzrostly o 1,0 % m/m.
USA:Proslov šéfa Fedu J. Powella: Konečná úroveň sazeb bude pravděpodobně vyšší, než se předpokládalo.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se sice zprvu na měnovém páru s eurem dařilo, když v dopoledních hodinách posilovala a postupně zamířila pod hladinu 23,50 CZK/EUR, od poledne však v jejím případě zcela převládl oslabující trend a v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 23,60 CZK/EUR. V souhrnu tak oproti pondělku oslabila. Rozhovor poskytl v únoru nově jmenovaný člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Jan Kubíček. Dle jeho názoru by mělo být současné nastavení sazeb dostačující za předpokladu, nedojde-li k zásadnější akceleraci mezd nebo výraznějšímu oslabení koruny. V obecné rovině se přiklání k přístupu udržování sazeb na stávající úrovni po delší dobu (teprve letos na jaře uvidíme působit 7% sazbu nastavenou loni v létě). Na konci letošního roku odhaduje inflaci mezi šesti a osmi procenty (kvůli drahým energiím), skutečný pokles k inflačnímu cíli by měl nastat až začátkem příštího roku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si česká měna včera připsala výraznější ztráty, když v průběhu odpoledne oslabila z hranice 22,0 CZK/USD do blízkosti hladiny 22,30 CZK/USD na konci odpoledne. Pohyb na tomto měnovém páru odpovídal odpolednímu vývoji na eurodolaru v reakci na proslov šéfa Fedu J. Powella. Koruně se nedařilo ani na měnovém páru s polským zlotým. V průběhu dopoledne sice zamířila k hranici 5,0 CZK/PLN, odpoledne však v jejím případě převládl oslabující trend a obchodovalo se na úrovni 5,03 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint zcela odevzdal své pondělní zisky a zakončil mírně nad hladinou 379 HUF/EUR. Na měnovém páru polského zlotého a eura převažovalo obchodování v úzkém pásmu 4,685 – 4,692 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu obchodovalo nad hladinou 1,065 USD/EUR. Po projevu šéfa Fedu J. Powella však převládl posilující trend dolaru a obchodování se přesunulo pod úroveň 1,060 USD/EUR. Powell hodnotí poslední údaje z americké ekonomiky jako silnější, než se původně očekávalo, z toho důvodu bude konečná úroveň sazeb pravděpodobně vyšší. Připustil možnost, že Fed bude muset pro zmírnění inflace udělat více, včetně možného navýšení sazeb o více než 25 bazických bodů. Před březnovým zasedáním (21.-22.3.) tak budou hrát velkou roli další příchozí data (zejména z trhu práce – NFP, míra nezaměstnanosti - tento pátek a únorová spotřebitelská inflace příští úterý).
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (únor)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí)
Německo: Průmyslová produkce (leden), Maloobchodní tržby (leden)
Maďarsko: Index spotřebitelských cen (únor)
Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP)
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (únor), Zahraniční obchod (leden), Béžová kniha Fedu, Projev šéfa Fedu J. Powella