ČR: Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 1,4 % m/m a o 7,2 % r/r. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve 3. čtvrtletí vzrostla o 5,7 % r/r na 37 499 korun.
Eurozóna: Index PMI ve stavebnictví v listopadu vzrostl na 53,3 ze říjnových 51,2 bodu.
Německo: Nové průmyslové zakázky v říjnu poklesly o 6,9 % m/m a o 1,0 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru na začátku nového týdne pohybovala primárně v rozmezí 25,35 – 25,45 CZK/EUR. Včera byla zveřejněna první várka domácích makroekonomických statistik. Maloobchodní tržby pozitivně překvapily meziměsíčním růstem o 1,4 %, přičemž meziročně byly tržby zkresleny pandemickou uzávěrou loni v říjnu. Říjnové výsledky maloobchodu lze do určité míry interpretovat tak, že se spotřebitelé na jedné straně snažily předzásobit zbožím před tím, než dojde k jeho dalšímu zdražení (obavy domácností z inflace jsou rekordní) a zároveň i z toho důvodu, že se obávali, že by některé zboží mohlo být před vánočními svátky obtížné sehnat. Meziroční růst mezd ve 3. čtvrtletí zpomalil. Zatímco ve 2. čtvrtletí průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 11,4 %, tak ve 3. čtvrtletí činil meziroční růst 5,7 %. Tento vývoj, respektive meziroční zpomalení mezd, byl téměř výhradně ovlivněn jednorázovými faktory, když 3. čtvrtletí již nebylo zkresleno výplatou mimořádných odměn ve zdravotnictví a statistická základna z loňského 3. čtvrtletí byla rovněž výrazně vyšší než v případě loňského 2. čtvrtletí. Výsledkem je to, že mzdový růst ve 3. čtvrtletí nabízí daleko realističtější obraz vývoje mezd, než tomu bylo v první polovině letošního roku. Díky vysoké inflaci však průměrná mzda vzrostla meziročně reálně, tj. po očištění o inflaci, pouze 1,5 %. A inflace bude do reálného mzdového vývoje výrazně negativně promlouvat i v dalších čtvrtletích. Dnes jsou na programu další statistiky v podobě říjnového průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v pondělí pohybovala tzv. do strany v okolí hladiny 22,50 CZK/USD a vůči polskému zlotému v rozmezí 5,52 – 5,54 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se na úvod nového týdne maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 363 – 365,50 HUF/EUR a v případě polského zlotého převažovaly obchody na spodní straně hranice 4,60 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pondělí obchodovalo v pásmu 1,127 – 1,131 USD/EUR. Makroekonomický kalendář na obou stranách Atlantiku byl včera prázdný, což se podepsalo i pod poměrně klidné obchodování. Dnešek již bude na statistiky o poznání zajímavější, což by se mělo odrazit i do vyšší volatility na eurodolaru.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební výroba (říjen), Zahraniční obchod se zbožím (říjen)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) – finální údaj
Německo: Průmyslová produkce (říjen), Index ekonomického sentimentu ZEW (prosinec)