Eurozóna:Kompozitní index PMI v říjnu dle finálních dat klesl na 47,3 b. (mírná revize směrem nahoru). Index PMI v sektoru služeb v říjnu klesl na 48,6 b. (mírná revize směrem nahoru). Ceny průmyslových výrobců v září vzrostly o 1,6 % m/m a o 41,9 % r/r.
Německo:Průmyslové zakázky v září klesly o 4,0 % m/m. Kompozitní index PMI v říjnu dle finálních dat klesl na 45,1 b. (mírná revize směrem nahoru). Index PMI v sektoru služeb v říjnu dle finálních dat vzrostl na 46,5 b. (revize směrem nahoru, předběžný odhad počítal s poklesem).
USA:Míra nezaměstnanosti se v říjnu zvýšila na 3,7 %. V říjnu bylo vytvořeno 261 tis. pracovních míst NFP (tržní odhad 200 tis.).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v pátek na měnovém páru s eurem dařilo. Již od dopoledních hodin v jejím případě převládl posilující trend a postupně zamířila z okolí hladiny 24,45 CZK/EUR až do blízkosti úrovně 24,35 CZK/EUR na konci odpoledne. Posílila tak na svá maxima od poloviny srpna. Viceguvernérka České národní banky (ČNB) E. Zamrazilová uvedla, že základní úroková sazba je dle jejího názoru na dostatečné úrovni tak, aby vedla k návratu inflace k cíli na horizontu 18-24 měsíců. Obává se však, že bude sazby nutné držet vysoko po delší dobu.
USDCZK & PLNCZK: Zisky si česká měna dokázala připsat také vůči americkému dolaru a umazala tak ztráty z uplynulého týdne. V průběhu pátečního dne postupně posílila z hranice 25,0 CZK/USD pod úroveň 24,65 CZK/USD v závěru odpoledne. Na měnovém páru polského zlotého a koruny se obchodovalo převážně v rozmezí 5,20 – 5,22 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který zamířil na své nejsilnější hodnoty za měsíc a půl. Na konci odpoledne se vůči společné evropské měně pohyboval na úrovni 402,5 HUF/EUR. Mírné zisky si připsal také polský zlotý, obchodovalo se převážně v pásmu 4,675 – 4,695 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek jednoznačně dařilo euru, které umazalo ztráty z celého týdne a již od ranních hodin si připisovalo zisky. Postupně tak zamířilo z blízkosti úrovně 0,975 USD/EUR na hladinu 0,990 USD/EUR a tento posilující trend eura pokračoval i v pozdějších hodinách. Říjnová data z amerického trhu práce vyznívají poněkud smíšeně. Došlo k vytvoření více pracovních míst NFP, než odhadoval trh (261 tis. vs. 200 tis. tržní odhad), což ukazuje na stále napjatý trh práce. Zároveň se však jedná o nejslabší nárůst od prosince 2020 a zároveň došlo i k nárůstu nezaměstnanosti z 3,5 % na 3,7 %. Navzdory silným číslům jsou zde tedy určité náznaky zpomalení, a i dle vyjádření členů Fedu je zde možnost, že na prosincovém zasedání dojde ke zmírnění tempa navyšování sazeb.
Očekávaná data a události
ČR: Stavební a průmyslová produkce (září), Zahraniční obchod (září)