ČR:Stavební produkce v září po očištění vzrostla o 1,8 % m/m a o 0,2 % r/r. Průmyslová produkce v září po očištění vzrostla o 0,8 m/m, meziročně klesla o 0,6 % (tržní odhad pokles o 1,0 %). Bilance zahraničního obchodu v září skončila přebytkem ve výši 25,1 mld. Kč.
Eurozóna:Kompozitní index PMI v říjnu dle finálních dat navýšen na 50,6 b. Index PMI v sektoru služeb dle finálních dat navýšen na 52,2 b. Maloobchodní tržby v září vzrostly o 0,1 % m/m a o 3,1 % r/r.
Německo:Průmyslové zakázky v říjnu vzrostly o 1,3 % m/m (tržní odhad 0,1 %). Kompozitní index PMI ve v říjnu dle finálních dat zvýšil na 48,9 b. Index PMI v sektoru služeb dle finálních dat navýšen na 51,6 b.
Polsko:Zasedání tamní centrální banky (NBP): Hlavní úroková sazba zůstává dle očekávání na 1,5 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna ve středu po poledni posilovala mírně pod hranici 25,50 CZK/EUR, později však část těchto zisků umazala. Přesto v souhrnu o jeden haléř posílila na hladinu 25,51 CZK/EUR. Včerejšek patřil zejména domácím statistikám z průmyslu a zahraničního obchodu. Průmyslová produkce sice meziměsíčně mírně vzrostla, meziročně však po očištění poklesla o 0,6 % (bez očištění vzrostla o 4,9 %). Pokud se podíváme na vývoj průmyslu v posledních měsících, zpomalování výroby je zřejmé. Produkce se snížila zejména ve strojírenském odvětví (-9,8 % r/r) a ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (-9,8 %). Naopak se v září dařilo produkci motorových vozidel (+ 2,7 %), výrobě elektrických zařízení (+ 7,0 %) a výrobě ostatních dopravních prostředků (+ 15,8 % r/r). Poměrně pozitivně lze hodnotit v září nové zakázky, ačkoliv jejich meziroční růst o 2,7 % je neočištěn. S ohledem na vývoj automobilového trhu v EU je pozitivní zprávou neutuchající růst nových zakázek u motorových vozidel (4,9 % r/r).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně rovněž podařilo mírně posílit na 23,03 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna připsala mírné zisky, obchodování probíhalo zejména 2-3 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarskému forintu se včera opět nedařilo a zamířil až do okolí hladiny 332 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru probíhalo převážně v okolí hladiny 4,27 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se americkému dolaru podařilo udržet zisky, v závěru odpoledne se obchodovalo v okolí hladiny 1,108 USD/EUR. Mezinárodní měnový fond (MMF) v rámci včera vydaného ekonomického výhledu varuje Evropu, aby se připravila na případný silný útlum ekonomiky. Odhad růstu ekonomiky v Evropě sice ponechal beze změny, mírně však upravil odhad letošního růstu rozvinutých evropských zemí na 1,3 % (z 1,4 %), pro Českou republiku pak upravil odhad letošního růstu HDP z 2,9 % na 2,5 %.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Nová makroekonomická prognóza Evropské komise
ČR: Maloobchodní tržby (září), Devizové rezervy ČNB (říjen), Zasedání České národní banky (ČNB)
Německo: Průmyslová produkce (září)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 2. listopadu)