Eurozóna: Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 0,3 % m/m a v meziročním srovnání stagnovaly.
Německo: Nové průmyslové zakázky v srpnu poklesly o 7,7 % m/m a vzrostly o 11,7 % r/r.
Polsko: Polská centrální banka překvapivě zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 40 bazických bodů na 0,50 %.
USA: V soukromém sektoru v září podle agentury ADP vzniklo 568 tis. nových pracovních míst.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se v posledních dnech neúspěšně snažila posunout hlouběji pod hladinu 25,30 CZK/EUR. Ve středu se vydala na druhou stranu a oslabila, když se obchodování v průběhu dne ustálilo kolem úrovně 25,40 CZK/EUR. Druhá polovina tohoto týdne bude bohatá na domácí makroekonomické statistiky. Dnes budou poutat pozornost především srpnová čísla z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru včera dopoledne prudce oslabila nad hladinu 22 CZK/USD, kde následně obchodování setrvalo i v odpoledních hodinách. Na měnovém páru s polským zlotým koruna v reakci na NBP oslabila na 5,58 CZK/PLN ke konci středečního odpoledne.
EURHUF & EURPLN: Obchodování se zbylými středoevropskými měnami bylo ve středu velmi volatilní, což platilo primárně pro polský zlotý, který v souhrnu za celý den posílil na 4,56 PLN/EUR. Zasedání polské centrální banky (NBP) totiž přineslo překvapivý výsledek, když NBP zvýšila úrokové sazby, respektive hlavní sazbu na 0,5 % z 0,1 %. Vzhledem k tomu, že se v Polsku aktuálně inflace nachází na 20letém maximu (v září předběžně 5,8 %), je vlastně samotné zvýšení sazeb zcela pochopitelné. Na druhé straně pro ty, kteří pravidelně sledují zasedání NBP, tiskové konference s A. Glapinskim a rozhovory s polskými centrálními bankéři, včerejší rozhodnutí NBP překvapivé je. Zatímco zbylé dvě regionální centrální banky (ČNB a MNB) aplikují tzv. forward guidance a účastníky finančního trhu na své kroky dopředu lépe či hůře připravují, tak NBP včera předvedla v kontextu svých posledních zasedáních trochu názorový veletoč. Pro vyšší sazby se v NBP totiž dlouhodobě vyslovovala pouze trojice Zubelewicz, Gatnar, Hardt. Maďarský forint se vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 358–360 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera nedařilo euru, které zkraje odpoledne oslabilo na úroveň 1,153 USD/EUR (letošní minimum). Zatímco nové srpnové zakázky z německého průmyslu zklamaly, tak report ADP z amerického pracovního trhu pozitivně překvapil. Z pohledu Fedu však budou klíčová až páteční čísla v podobě NFP a je důležité zmínit, že vazba mezi ADP a NFP byla v posledních měsících docela slabá.
Očekávaná data a události
ČR: Zahraniční obchod se zbožím (srpen), Průmyslová a stavební produkce (srpen)
Eurozóna: Záznam ze zářijového zasedání Evropské centrální banky, Projevy centrálních bankéřů – Schnabelová, Lane
Německo: Průmyslová produkce (srpen)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 2.10.), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Williams