Eurozóna:Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 0,7 % m/m a o 36,3 % r/r. Kompozitní index PMI v červnu finálně zlepšen na 52 bodů. Maloobchodní tržby v květnu vzrostly shodně o 0,2 % m/m i r/r.
Německo:Obchodní bilance v květnu vykázala schodek 1 mld. eur (poprvé za 30 let). Průmyslové zakázky v květnu vzrostly o 0,1 % m/m.
USA:Průmyslové zakázky v květnu vzrostly o 1,6 % m/m. Index ISM v sektoru služeb v červnu mírně poklesl na 55,3 z květnových 55,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v souhrnu za pondělí a následné státní svátky mírně oslabila a obchodování se přeneslo pod hladinu 24,80 CZK/EUR. Začátek léta v kombinaci s domácími státními svátky bývá na koruně obvykle charakterizován nižší volatilitou, což však tentokráte rozhodně neplatilo. Česká národní banka (ČNB) se musela v úterý a ve středu intervenčně hodně činit, protože výprodeje na dalších středoevropských měnách byly extrémní. Předpokládáme, že ČNB bude bránit oslabování koruny minimálně do standardního (neměnově politického) zasedání v příštím čtvrtku (14/7). Pokud je náš předpoklad správný, tak si koruna v nejbližším týdnu může vůči středoevropským měnám (HUF, PLN) připsat další výrazné zisky. Z domácích makroekonomických statistik dnes budou zveřejněna květnová čísla z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v předchozích dnech prudce oslabila v reakci na vývoj na eurodolaru a v závěru středečního odpoledne se obchodovalo na úrovni 24,30 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna posílila pod hladinu 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny se v první polovině týdne nacházely pod silným prodejním tlakem a výrazně oslabovaly. Další ztráty nelze během dneška a zítřka rozhodně vyloučit. Maďarský forint oslabil až na 417 HUF/EUR (středa odpoledne), na historické minimum. Polský zlotý oslabil na 4,80 PLN/EUR a vytváří tak silný tlak na polskou centrální banku (NBP), která bude muset na dnešním zasedání přistoupit k výraznému zvýšení úrokových sazeb (očekáváme zvýšení minimálně o 100 bazických bodů).
EURUSD: Euro vůči americkému dolaru v úterý ráno prudce oslabilo a obchodování se následně přeneslo pod hladinu 1,03 a ve středu pod hladinu 1,02 USD/EUR (nejslabší hodnoty eura od r. 2002). Pokud bychom měli zmínit hlavní důvod oslabení eura, tak je jím obecně obava z globální hospodářské recese – veletoče na státních dluhopisech, 10 % pokles na ropě a prudké posilování amerického dolaru vůči všem měnám téměř bez výjimky. Z technického pohledu nyní obchodování směřuje k paritě, tj. hladině 1 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce (květen), Zahraniční obchod se zbožím (květen)
Eurozóna: Záznam z červnového zasedání Evropské centrální banky (ECB)
Německo: Průmyslová produkce (květen)
Polsko: Zasedání polské centrální banky (NBP)
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (červen) a nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 2/7), Obchodní bilance (květen), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Bullard, Waller