Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 1,3 % m/m a 9,6 % r/r. Kompozitní index PMI byl v červnu finálně zlepšen na 59,5 z předběžných 59,2 bodu. Maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 4,6 % m/m a o 9 % r/r.
Německo: Průmyslové zakázky v květnu poklesly o 3,7 % m/m. Index ekonomického sentimentu ZEW v červenci překvapivě poklesl na 63,3 z červnových 79,8 bodu.
USA: V červnu bylo podle ukazatele NFP vytvořeno 850 tis. nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti však v červnu vzrostla na 5,9 % z květnových 5,8 %. Obchodní bilance v květnu skončila schodkem ve výši 71,2 mld. dolarů. Průmyslové zakázky v květnu vzrostly o 1,7 % m/m. Index ISM v sektoru služeb v červnu poklesl na 60,1 z květnových 64,0 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru bylo v prvních dvou dnech tohoto týdne ovlivněno státními svátky a velmi nízkou likviditou. V úterý odpoledne koruna oslabila k hladině 25,60 CZK/EUR. Vzhledem k úternímu oslabení středoevropských měn, výprodeji na akciových trzích a posílení amerického dolaru nelze pro dnešek vyloučit další ztráty české měny. Zároveň dnes budou zveřejněny čerstvé statistiky z květnového průmyslu, zahraničního obchodu a stavebnictví.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý oslabovala a v závěru odpoledne se obchodování odehrávalo těsně pod hladinou 21,70 CZK/USD. Ztráty si koruna v prvních dvou dnech týdne připsala vůči polskému zlotému a zamířila těsně pod hladinu 5,70 CZK/PLN. Obchodování s korunou bylo samozřejmě zkresleno domácími státními svátky.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn vůči euru v úterý oslabil maďarský forint k hladině 354 HUF/EUR a polský zlotý po dopoledních ziscích oslabil na úroveň 4,51 PLN/EUR. Klíčovou makroekonomickou událostí v Polsku je v tomto týdnu čtvrteční zasedání polské centrální banky (NBP).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v úterý prudce oslabilo a z ranních téměř 1,19 USD/EUR zamířilo směrem k hladině 1,182 USD/EUR v závěru úterního odpoledne. K oslabení eura přispěla slabší čísla z německého průmyslu i výrazně slabší index ZEW. Zároveň se včera na trh vrátila i likvidita, když v pondělí v USA státní svátek. Z technického pohledu je pro další dny pravděpodobnější další posilování dolaru směrem k hladině 1,17 USD/EUR (letošní maximum dolaru z konce března).
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce (květen), Zahraniční obchod se zbožím (květen)
Německo: Průmyslová produkce (květen)
USA: Záznam z červnového zasedání americké centrální banky (Fed)