ČR: Maloobchodní tržby v březnu poklesly o 1,6 % m/m a vzrostly o 5,0 % r/r. Bankovní rada České národní banky ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 %.
Eurozóna: Maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 2,7 % m/m a o 12,0 % r/r.
Německo: Nové průmyslové zakázky v březnu vzrostly o 3,0 % m/m a o 27,8 % r/r.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 1. května zpomalily na 498 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek sice nejprve oslabovala, ale odpolední výsledek zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) dal koruně jasnější směr. V závěru odpoledne se obchodovalo těsně nad úrovní 25,70 CZK/EUR (nejsilnější hodnota koruny od poloviny února). Čtvrteční zasedání ČNB dalo celkem jasnou odpověď, zda budou centrální bankéři letos úrokové sazby zvyšovat. Podle guvernéra J. Rusnoka je nyní stoprocentní, že bankovní rada do konce letošního roku přistoupí ke zvýšení sazeb. Na jedné straně tomu pomáhá optimističtější hospodářský výhled, na straně druhé potom zrychlující spotřebitelská inflace. Situace je zároveň jasnější i z pohledu dalšího vývoje pandemie Covidu19. J. Rusnok sice nevyloučil možnost, že k prvnímu zvýšení sazeb dojde již v červnu. My se však domníváme, že na první zvýšení sazeb si budeme muset počkat až na srpnové zasedání, na kterém bude mít bankovní rada k dispozici novou makroekonomickou prognózu. A následně další zvýšení sazeb proběhne v listopadu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna posílila až těsně nad hladinu 21,30 CZK/USD, což byla kombinace vývoje na eurodolaru a zasedání ČNB. Vůči polskému zlotému se obchodovalo primárně v rozmezí 5,62 – 5,65 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek maďarský forint dále posílil až na úroveň 358 HUF/EUR. Polský zlotý v průběhu dopoledne oslaboval, avšak výsledně den zavíral v blízkosti hladiny 4,575 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek posílilo až k úrovni 1,207 USD/EUR. Z pohledu technické analýzy jsou pro dnešek důležité hladiny 1,20 na spodní a 1,207 USD/EUR na horní straně. Z makroekonomických statistik dnes budou poutat pozornost především odpolední data z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce (březen), Zahraniční obchod se zbožím (březen), Podíl nezaměstnaných osob (duben)
Eurozóna: Projev Ch. Lagardeové (Evropská centrální banka)
Německo: Zahraniční obchod se zbožím (březen), Průmyslová produkce (březen)
USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (duben)