Eurozóna:Ekonomika eurozóny ve 3. čtvrtletí vzrostla o 0,2 % k/k a 1,2 % r/r. Maloobchodní tržby v říjnu poklesly o 0,6 % m/m a vzrostly o 1,4 % r/r.
Německo:Průmyslové zakázky v říjnu poklesly o 0,4 % a 5,5 % r/r.
USA:Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 30. listopadu činily pouze 203 tis. Obchodní bilance v říjnu skončila schodkem ve výši 47,2 mld. dolarů. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu vzrostly o 0,5 % m/m a průmyslové objednávky o 0,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna ve čtvrtek brzy ráno vůči euru mírně posílila a po zbytek dne se obchodovalo především v rozmezí 2-4 haléřů nad hladinou 25,50 CZK/EUR. Z pohledu domácích makroekonomických statistik byl čtvrtek prázdný. Dnes budou zveřejněny říjnové maloobchodní tržby. Čerstvě schválený státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 mld. korun kurz české měny nijak neovlivnil.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna ve čtvrtek mírně posílila a v odpoledních hodinách zamířila těsně pod hladinu 23 CZK/USD. Pokud má koruna posílit hlouběji pod hladinu 23 CZK/USD, tak je nezbytné, aby se obchodování na hlavním měnovém páru EURUSD dostalo výraznější nad úroveň 1,11 USD/EUR. Vůči polskému zlotému ve čtvrtek probíhalo obchodování v okolí hladiny 5,97 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si ve čtvrtek vůči euru připsaly mírné zisky. Maďarský forint zamířil v odpoledních hodinách pod hladinu 331 HUF/EUR a dnes pravděpodobně bude testovat hranici 330 HUF/EUR (měsíční maximum). Obchodování polského zlotého vůči euru probíhalo pod hladinou 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se během čtvrtku euro pozvolna vracelo k hladině 1,11 USD/EUR. Euro si přispalo zisky navzdory slabým číslům z německého průmyslu v podobě poklesu nových zakázek. Na druhé straně dolar nedokázal odpoledne těžit z poměrně slušných čísel z USA. Kurz eurodolaru dnes odpoledne ovlivní listopadová data z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (říjen)
Německo: Průmyslová produkce (říjen)
USA: Data z pracovního trhu – tvorba pracovních míst NFP a míra nezaměstnanosti (listopad), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (prosinec)